مقالات

برند های اینترنتی چه آینده ای با پدیده واقعیت مجازی خواهند داشت؟

1 Nov 2017

کد: 13960808266187819
اطلاعات تماس خبر

[نمایش اطلاعات]

استفاده از واقعیت مجازی در سایت، نزدیک‌تر از همیشه به واقعیت

فروشگاه های اینترنتی آینده با واقعیت مجازی

، شهریار، (اخبار رسمی)تقریبا روزی نیست که در اخبار مرتبط با تکنولوژی از تکنیکی بنام واقعیت مجازی چیزی نشنویم . واقعیت افزوده و واقعیت مجازی دو مفهوم نسبتا مجزا از هم هستند که با روندی که در حال توسعه است قطعا در چند سال آینده جای پای خود را در زندگی بشر باز خواهد کرد و به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل خواهد شد.

 فروشگاه‌های اینترنتی در آینده قطعا به سمت استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی خواهند رفت. پیش‌نیازها و دلایل حرکت به سمت تولید محصولاتی قابل لمس برای کاربران را بشناسیم. 

به گزارش رویاگر پارس؛ واقعیت مجازی به ما امکان می‌دهد بودن در فضاهایی را تجربه کنیم که در دسترس ما نیستند، از ما دور هستند و یا خطرات زیادی در واقعیت دارند.  قصد داریم تا آینده‌ی تجارت الکترونیک و سایت‌های اینترنتی و امکان استفاده از واقعیت مجازی را در سایت‌های مختلف در سطحی گسترده واکاوی کنیم.

اگر شما دو فروشگاه اینترنتی را مقایسه کنید که یکی فروش موبایل دارد و دیگری فروش کاغذ دیواری و اگر این دو سایت از نظر سئو و جایگاه گوگل و اعتبار بین مردم کاملا در شرایط مشابه باشند، به طور حتم میزان فروش کاملا متفاوتی دارند و در حال حاضر سایت‌هایی که اقدام به فروش محصولاتی نظیر پوشاک و کاغذ دیواری می‌کنند با مشکلات بسیاری مواجه هستند و به هر اندازه از تصاویر استفاده کنند نمی‌توانند حس لمس جنس را به مشتری بدهند.

واقعیت مجازی به راحتی میتواند حلال این مشکل باشدو کاربر از هر کجای دنیا می‌تواند جنس محصول را بخوبی درک کند.

 

پیشنیازهای استفاده از واقعیت مجازی در سایت

پیشنیاز طراحی سایت با واقعیت مجازی در مرحله اول عمومیت یافتن عینک‌های واقعیت مجازی یا محصولاتی مشابه آن است که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق آنها بتوانند از امکانات سایتی که محصولاتش را در بستر واقعیت مجازی ارائه کرده است استفاده کنند .

در حال حاضر این تجهیزات هم خیلی گران هستند و هم خیلی حجیم؛ ولی با روند توسعه‌ای که دارند به راحتی می‌توان حدس زد که در سال‌های نه چندان دور واقعیت مجازی می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در زندگی بشر بازی کند و به شکل انبوه به منازل مردم راه یابد.

از همین رو سایت‌هایی که می‌خواهند در بازار فردا جایگاهی داشته باشند؛ باید کم کم در مورد طراحی سایت با واقعیت مجازی و ایجاد محصولاتی که کاربران بتوانند آنها را از طریق واقعیت مجازی بخوبی ببینند و لمس کنند به شکل جدی فکر کنند.

### پایان خبر رسمی

درباره منتشر کننده:

رویاگر پارس یک گروه تخصصی در زمینه ارائه خدمات حوزه آی تی و بازاریابی و برندینگ اینترنتی میباشد. اصلی ترین خدمات ما : طراحی وب سایت بهینه سازی وب سایت : seo طراحی اپلیکیشن موبایل پشتیبانی وب سایت برگزاری کمپین های بازاریابی و برندینگ اینرنتی

نظارت بر قراردادها

23 Oct 2017

یکی از خدمات اصلی ما نظارت بر قراردادهای همکاری بین شرکت ها و اشخاص میباشد .

برای نمونه یکی از مشتریانمان قراردادی را اخیرا با یک شرکت سئوکار منعقد کرده و ما کلیه روند از تنشیم قرارداد تا نظارت بر اجرای قرارداد زیر را بر عهده گرفته ایم.

 

گروه رویاگر قرارداد بهینه سازی و سئو سایت شرکت قالیشویی تهران شهر را با هدف ارتقاء سایت مذکور در کلیدواژه های زیر به صفحه اول را منعقد کرده و این پروژه را بصورت رسمی از 20 مهر ماه 96 شروع کرد.

کلیدواژه های هدف : قالیشویی  - قالیشویی در تهران   - قالیشویی در غرب تهران - قالیشویی در شرق تهران  - قالیشویی در شمال تهران  - قالیشویی در کرج  - قالیشویی در اندیشه

زمانبندی قرارداد :

ارتقاء سایت به صفحه دوم نتایج گوگل تا 15 آذر ماه 96 ( بازه زمانی حدود 2 ماه)

ارتقاء سایت به صفحه اول نتایج گوگل در کلیدواژه های هدف  تا 30 دیماه 96 ( بازه زمانی 100 روزه)

تثبیت کامل جایگاه های کسب شده حدفاصل رتبه 4 تا 8 گوگل تا 30 بهمن ماه ( بازه زمانی 130 روزه)

تضمین قرارداد:

پشتیبانی و تضمین جایگاه رایگان به مدت 6 ماه از زمان تحقق مرحله زمانبندی و تایید توسط کارفرما برای هر کلیدواژه بصورت مستقل

شرایط مالی قرارداد :

این بند قراردادهای گروه طراحی سایت و سئو رویاگر محرمانه بوده و در اخبار رویاگر منعکس نمیشود.

کارفرما : قالیشویی تهران شهر

مجری و مسئول مستقیم پروژه در رویاگر : سید امیر رضا عظیمی گهراز

سایر شرایط  :ندارد

شماره قرار داد : 96-79

زمان شروع : 20 مهر 96

ثبت نشان جغرافیایی : هزینه ها و مراحل ثبت نشانه و علامت جغرافیایی

30 Apr 2017

ثبت علامت و نشان جغرافیایی

نشان جغرافیایی چیست؟

کشور ما ایران به جهت قدمت تاریخی ، تنوع آب و هوایی، تنوع قومی و موقعیت جغرافیایی موجب شده که محصولات کشاورزی و فرآورده های جانبی و همچنین منابع ژنتیک آن بسیار متنوع گردد. و این برای مردم ما فرصت منحصر به فردی ایجاد می کند که بتواند یکی از مراکز تولید ، فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی شود. لذا باید ضمن ایجاد بسترهای حقوقی لازم یاد بگیریم که چگونه از ظرفیتهای، حقوق مالکیت معنوی (صنعتی) چه در سطح ملی و چه بین المللی حداکثر استفاده ببریم.خوشبختانه با تصویب قانون حمایت از نشانه های جغرافیایی مصوب ۱۳۸۳ و آئین نامه اجرایی آن نشانه های جغرافیایی در ایران پس از طی تشریفات قانونی ثبت سپس حمایت می گردد.

هزینه های ثبت نشان و علامت جغرافیایی در ایران

 برای اطلاعات کاملتر در خصوص نشان و علام جغرافیایی و هزینه های مرتبط با ثبت نشان جغرافیایی در ایران با کارشناسان آتین تماس بگیرید . نشانه‌ جغرافیائی‌ نشانه‌ای‌ است‌ که‌ مبدأ کالائی‌ را به‌ قلمرو، منطقه‌ یا ناحیه‌ای‌ از کشور منتسب‌ می‌سازد، مشروط‌ بر این‌ که‌ کیفیت‌ و مرغوبیت‌، شهرت‌ یا سایر خصوصیات‌ کالا اساساً قابل‌ انتساب‌ به‌ مبدأ جغرافیائی‌ آن‌ باشد.کالا، یعنی هرگونه محصول طبیعی و کشاورزی و یا فرآورده های آن یا صنایع دستی و یا تولیدات صنعتی.تولید کننده یعنی هر شخصی که به تولید و فرآوری محصولات کشاورزی دامی و غذایی یا ساخت و تولید ابزار صنعتی و مصنوعات دستی اشتغال دارد یا از مواد طبیعی به منظور تولید بهره برداری می‌کند یا در تجارت محصولات مذکور فعالیت می کند.نشانه‌های جغرافیایی برای اطلاع مصرف کنندگان از منشأ و کیفیت محصولات بکار می‌روند. بسیاری از نشانه‌های جغرافیایی شهرت با ارزشی را کسب کرده‌اند که در صورت عدم حمایت کافی از آنها ممکن است که توسط عوامل تجاری متقلب مورد سوء استفاده قرار گیرند.اظهارنامه‌ ثبت‌ نشانه‌ جغرافیائی‌، توسط‌ اشخاص‌ زیر به‌ سازمان‌ ثبت‌ اسناد و املاک‌ کشور تسلیم‌ می‌شود:هر شخص‌ حقیقی‌ یا حقوقی‌ و همچنین‌ گروههائی‌ از این‌ اشخاص‌ که‌ در مکان‌ جغرافیائی‌ مندرج‌ در اظهارنامه‌ به‌ تولید کالای‌ مذکور در آن‌ مشغولند.هر مرجع‌ صلاحیتدار در امر تولید، توزیع‌ و سیاستگذاری‌ کالای‌ مورد ثبت‌.

هزینه ها در ثبت نشان جغرافیایی

 خلاصه تعرفه و هزینه های مرتبط با ثبت علامت و نشانه جغرافیایی

طبق ماده ۳۵ آیین نامه اجرایی اداره ثبت تعرفه ثبت علامت جغرافیایی به شرح زیر است

برای ثبت نشانه‌های جغرافیایی حق‌الثبت به طریق زیر اخذ می‌شود  :  حق‌الثبت اظهارنامه نشانه جغرافیایی بدون احتساب بهای ورقه ۱۵۰۰۰۰ ریال.   —  ق‌الثبت نشانه جغرافیایی ۱۲۰۰۰۰۰ ریال.   —  هزینه اعتراض به اظهارنامه ثبت نشانه جغرافیایی ۱۰۰۰۰۰ ریال.  —  هزینه‌های تغییر و اصلاح قبل و بعد از ثبت ۲۰۰۰۰ ریال. — هزینه دریافت گواهی تأئید شده و اخذ رونوشت ۲۰۰۰۰ ریال.

 

ثبت نشان جغرافیایی

نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده و کیفیت و شهرت آن بواسطه آن منطقه جغرافیایی می‌باشد، بکار می رود.

لیست مطالب

 

سئو سایت

قیمت سئو

طراحی اپلیکیشن اندروید

دوربین مدار بسته

پارتیشن

مبلمان اداری

آجر نما

سنگ نما

میز اداری

مشاوره حقوقی

وکیل در تهران

ثبت علامت تجاری

ثبت برند

ثبت نشان تجاری

ثبت علامت

ثبت اختراع

مزایای ثبت برند

ثبت طرح صنعتی

ثبت نشان

ثبت شرکت

ثبت نشان , ثبت علامت , مشاوره ثبت نشان و علائم تجاری و برند

30 Apr 2017

ثبت  نشان و علامت تجاری تصویفی

کسانی که تصمیم به انجام کار در تحت نامی می گیرند که غیر از توصیف آن کار تقریبا نقش دیگری ندارد نمی توانند در صورتی که دیگران نیز همین کار را انجام دهند، نسبت به کار آنان شکایت نمایند و بایستی تفاوت های کوچک میان نام تجاری خود و دیگران را تحمل نمایند. در دعوایی در سال ۱۹۴۶ بین شرکت های رقیب در نظافت های ساختمان اداری، نظر دادگاه بر این بود که اسامی “خدمات نظافت داری” و “انجمن نظافت ادارات” خیلی به یکدیگر نزدیک نیستند.

قوانین ثبت نشان و علامت تجاری توصیفی

بهمین نحو کسانی که بعنوان علامت تجاری تصویفی از کلماتی استفاده می نمایند که عملا توصیف کننده کالا است در صورتی که دیگران نیز کالاهای خود را با استفاده از همان عبارات توصیف نمایند حق شکایت نخواهند داشت: “چیپس تنوری” از نوع عناوینی است که محاکم مورد حمایت قرار نمی دهند. ولی در تمامی این موارد در صورتی که خوانده دارای سوء نیت باشد دادگاه در قضیه دخالت خواهد کرد. خوانده ای که سعی در مشتبه ساختن کالا یا شغل خود به جای دیگری داشته باشد خواهید دید که دادگاه آماده این باور است که او در کارش موفق شده است.

علامت هایی که مردم به عنوان علامت توصیفی تلقی می نمایند.

در رابطه با علامت های تجاری معروف که عموم مردم آنها را صرفا بعنوان نام کالای مربوطه می شناسند دشواری های خاصی مطرح می گردد. چنانچه کسی وارد مغازه آهنگری شده و درخواست “قفل ییل” جدیدی ممکن است بدنبال قفلی باشد که توسط خود کمپانی ییل ساخته شده است باشد، و یا منظور او صرفا یک قفل سلندری معمولی باشد بدون اینکه سازنده آن برایش مهم باشد. ممکن است یک اختلاط واقعی میان او پیش بیاید؛ یا ممکن متصدی فروشگاه با سوء نیت از این ابهام بعنوان یک بهانه (برای فروش کالای نامرغوب) استفاده نماید. آنگونه که یکی از دعاوی آرتکس در سال ۱۹۵۳ نشان می دهد این مساله ممکن است جلوگیری از سواستفاده را برای دارنده چنین علامتی بسیار دشوار سازد.

دعاوی ثبت علامت و نشان تجاری توصیفی

باید توجه داشت که دادگاه ها بر این اعتقاد بوده اند که از یک سو، وقتی علامت تجاری قبلی جنبه توصیفی یافته است، اضافه نمودن لغت “اصل” به آن، دوباره آن را تبدیل به یک علامت تجاری نخواهد کرد (“استانتون اصل” به جای مهره های شطرنج طرح استانتون) در حالیکه از سوی دیگر، استفاده از علامت تجاری متعلق به غیر یا اضافه کردن واژه ” نوع” مجاز شمرده نشده است. یک قاضی اسکاتلندی در یک مورد، واژه “اصل” را از نظر اهمیت تقریبا به اندازه واژه “نوع”، شیطانی خواند.

لیست مطالب ثبت علامت و نشان تجاری توصیفی

استفاده عملی از علامتو نشان توصیفی

 • ابطال ثبت نشان و علامت تجاری توصیفی

انواع لوگو و نشان تجاری قابل ثبت

ثبت لوگو و نشان تجاری

ثبت لوگو و نشان تجاری مشترک

در ثبت لوگو مشترک، دریافت کننده امتیاز یا تکنولوژی تمایل دارد که از تعداد زیادی علامت تجاری متفاوت با خصوصیات مشترک استفاده کند . در قرار داد  باید مقررات مناسبی در رابطه با استفاده ازثبت لوگو مشترک گنجانده شود. در این فرض با تنظیم قرار داد ،دریافت کننده امتیاز می تواند از علامت مذکور برای کالای خود استفاده کند. البته همانطور که گفتیم شکل و روش استفاده باید در کل قرارداد تعیین گردد.

 • ثبت لوگو و نشان تجاری تضمینی

 • ثبت لوگو تاییدی یا تضمینی ،علامتی است که صرفا بر اساس استاندارد معین مورد استفاده قرار میگیرد.
 •  ثبت لوگو و نشان تجاری ترکیبی

 • در ثبت لوگو ترکیبی، دریافت کننده امتیاز یا تکنولوژی تمایل دارد که از علامت تجاری خود در پیوند با علامت دیگری استفاده کند . در این فرض نیز در قرار داد  منعقده بین دریافت کننده امتیاز و دارنده آن باید مقررات مناسبی در رابطه با استفاده این نوع علامت گنجانده شود.
 • قرارداد ثبت نشان تجاری و بهره برداری از لوگو

 • با تنظیم قرارداد بهره برداری، دریافت کننده امتیاز از علامت ترکیبی برای کالای خود استفاده می کند و در این ثبت لوگو شکل و روش استفاده باید در قرارداد منعقده مشخص گردد.
 •  ثبت لوگو و نشان تجاری تصویری

  ثبت لوگو تصویری علائم غیر نوشتاری هستند که معمولا به دسته های مختلفی از قبیل علائم صرفا تصویری، علائم تصویری همراه با طراحی، اشکال، لفافه ها و ظروف، ترکیب رنگ ها،و علائم مرکب تقسیم میگردند.این نوع علائم دارای طبقه بندی خاصی هستند و بر اساس آن مورد طبقه بندی قرار میگیرند.

 •  ثبت لوگو و نشان تجاری خدماتی

  ثبت لوگو خدماتی علامتی است که خدمات یک موسسه را از خدمات هم صنفان و رقبا تمیز می دهد.

  بنابراین تفاوت ثبت لوگو و خدماتی این است که علامت تجاری کالای تولیدی یک موسسه یا تولید کننده را از کالاهای مشابه متمایز می سازند و علامت خدماتی ،خدمات یک موسسه را از خدمات موسسات دیگر تمیز می دهد.

 • ثبت لوگو و نشان تجاری صوتی

  ثبت لوگو صوتی مانند صداها به عنوان علامت تجاری مورد قبول قوانین تعدادی از کشورهاقرارگرفته است.

   ثبت لوگو  و نشان سه بعدی

 • در ثبت لوگو سه بعدی برخی از نشانه های سه بعدی،شکل کالا یا بسته بندی آن می باشد مانند،بطری کوکاکولا و برخی دیگر به عنوان علامت روی کالای موردنظر استفاده می شوند مانند علامت سه گوش مرسدس بنز.

   ثبت لوگو و نشان تجاری لفظی

  در ثبت لوگو لفظی، علائم شامل کلمه یا کلمات هستند مانند نام شرکت ها،نام های خانوادگی،نام های کوچک یا هرکلمه یا ترکیبی از کلمات.

 • ثبت لوگو جمعی

  علائم جمعی نشانه ای است برای متمایز کردن مبدا جغرافیایی، مواد به کار گرفته شده، شیوه ی ساخت و کیفیت و یا سایر ویژگی های مشترک کالا و خدمات بنگاهای مختلف بکار می رود که با نظارت مالک آن که می تواند یک اتحادیه یا تعاونی یا اشخاص حقوقی دیگر باشد، این علامتمورد استفاده قرار میگیرد.

لیست مطالب مرتبط با ثبت لوگو و نشان تجاری

بهره کشی از ثبت لوگو و نشان تجاری

 • نقش ثبت لوگو و نشان تجاری

  مدیریت ثبت لوگو و نشان تجاری

  ثبت لوگو و نشان تجاری گروهی

  ثبت لوگو و نشان جهانی

  انواع نام های ثبت لوگو و نشان تجاری

  نقض ثبت لوگو

  نقل وانتقال ثبت لوگو و نشان تجاری

مراحل ابطال نشان و علامت تجاری ثبت شده

ابطال علامت تجاری

راه های ابطال علامت تجاری و برند ثبت شده

مواردی که زوال حقوق انحصاری ناشی از ثبت علامت تجاری را به دنبال دارد موضوع عدم استفاده از علامت  یا برند ثبت شده ظرف مدت معین است که این ظرف زمانی با توجه به قانون ملی کشور ها تعیین و می تواند متفاوت باشد. در قوانین بسیاری از کشور ها این مدت معمولا پنج سال است.

مدعی ابطال علامت و نشان تجاری

بدین توضیح که چنانچه مدعی اثبات کند که صاحب علامت تجاری ثبت شده از علامت خود به مدت پنج سال متوالی قبل از تاریخ ادعا استفاده نکرده باشداین امر می تواند از موجبات زوال حقوق انحصاری ناشی از ثبت علامت تجاری باشد، البته به شرطی که این استفاده، همانطور که گفتیم متوالی و واقعی باشد، به این معنا که به عنوان مثال صرف استفاده از علامت در آگهی های تجاری نمی تواند استفاده به معنایی باشد که منظور نظر مقنن است.

ابطال علامت و نشان تجاری در صورت عدم استفاده

همچنین عدم استفاده از علامت تجاری ثبت شده در صورتی می تواند موجب زوال حق مذکور گردد که عدم استفاده مبتنی بر عذر های قانونی و موجه نباشد. بنابراین چنانچه صاحب علامت تجاری اثبات کند که عدم استفاده از علامت به لحاظ عذر های قانونی یا اوضاع و احوالی بوده که از توان او خارج بوده است این امر می تواند از زوال حق او جلوگیری کند. به عنوان مثال اگر بتواند ثابت کند که عدم استفاده از علامت به لحاظ جنگ در کشور و ممنوع کردن کالاهایی بوده است که علامت تجاری برای آن ها به ثبت رسیده است یا اینکه کالاها و خدماتی که علامت برای آن ها به ثبت رسیده است قبلا دارای ارزش فراوان بوده و فعلا تولید آن ها به لحاظ  اوضاع و احوال کشور و تحولات اقتصادی صورت گرفته به صرفه و اقتصادی نیست.

عدم استفاده او از علامت به خاطر نداشتن منابع کافی مانعی برای ابطال نشان تجاری و برند نیست

خلاصه اینکه استفاده از علامت در قالب شرایطی که بیان شد برای ادامه و حفظ اعتبار آن ضروری است، و این امر حتی در رابطه با علائم دفاعی نیط صادق استیعنس در رابطه با علامت یاد شده نیز تا حدودی باید استفاده واقعی باشد تا اعتبار علامت حفظ و استمرار پیدا کند. در رابطه با علائم مشهور این قدر استفاده هم ضرورت ندارد زیرا حتی عدم استفاده از علامت مشهور در برخی کشور ها مانع حمایت از آن نمی باشد و چنین حمایتی برای اجتناب از گمراه شدن احاد مردم ضرورت دارد.

مرجع تصمیم گیری ابطال علامت تجاری

در اینکه مرجع تشخیص استفاده یا عدم استفاده اداره ثبت علامت است یا دادگاه باید گفت که با توجه به آثاری که در قوانین ملی کشور ها در خصوص مورد پیش بینی شده است، این تصمیم به عهده مراجع قضایی محول شده است که با توجه به اوضاع و احوال قضیه و اطلاعاتی که در خصوص مورد از طرفین دعوی دریافت می کنند مبادرت به اتخاذ تصمیم نمایند.

قوانین حقوقی ابطال علامت تجاری ثبت شده یا برند

البته چنانچه ارائه دلیل در رابطه با استفاده به عهده مالک علامت باشد بهتر است تا اینکه بار اثبات به عهده مدعی عدم استفاده باشد. اگرچه در این فرض ممکن است که صاحب علامت همیشه مواجه با ادعای عدم استفاده شود که اثبات استفاده می تواند موجب تحمیل هزینه های زیادی نیز برای او گردد.

به عبارت دیگر او برای اثبات استفاده و نادرستی ادعای شاکی همیشه باید متحمل هزینه گردد.این دادگاه ها و مراجع ذی صلاح هستند که بر حسب نظام های ملی کشور ها در نهایت مبادرت به اتخاذ تصمیم می نمایند.

راههای اثبات عدم استفاده از علامت تجاری و ابطال آن

دادگاه ها برای اثبات این امر می توانند بدوا از خواهان دلایل عدم استفاده صاحب علامت را مطالبه و سپس از خوانده دلایل و مدارک و مستندات مربوط به استفاده را مطالبه و با توجه به مجموع دلائل و مدارک ارائه شده در خصوص مورد اتخاذ تصمیم  و مبادرت به صدور حکم نمایند.موضوع دیگری که در این خصوص باید متذکر شد این است که نیازی نیست استفاده از علامت حتما توسط مالک علامت باشد. چنانچه طرف قرارداد اجازه بهره برداری نیز از علامت تجاری ثبت شده استفاده کرده باشد کافی است و استفاده شخص صاحب علامت شرط نمی باشد.

قوانین ثبت و ابطال برند و علامت تجاری

 • ثبت  و ابطالعلامت تجاری در ایران

 • فرایند ابطال لغو علامت و اثر آن

 • طبقه بندی علامت تجاری و قوانین مرتبط با ثبت و ابطال آن

 • علامت تجاری و نام تجاری از ثبت تا ابطال

 • شمایل برند و علامت تجاری

 • انواع علامت تجاری

 • قوانین ثبت علامت تجاری , برند و لوگو

 

اصول پایه در طراحی علامت تجاری و ثبت برند

ثبت برند

طراحی و ثبت علامت تجاری یا برند

موارد مهم قبل از انتخاب,ثبت و طراحی برند وعلائم تجاری

در انتخاب و طراحی علامت تجاری، قبل از ثبت تقاضانامه باید تفکر کافی صورت گیرد. بیشتر علائم تجاری ، فقط متشکل از لغت یا ترکیبی از لغات هستند و طرح و یا نقش اضافه ای را در بر ندارند. چنین علائمی به معرفی و نام گذاری محصول می پردازند. علائم تجاری باید به گونه ای انتخاب شوند که مشکلات احتمالی را در بررسی  ها کاهش دهند. این علائم باید در ذات خود قابل حمایت باشند و با توجه به علائم و اشخاص دیگر باعث گیجی و سردرگمی نشوند.  به عنوان اصل کلی، بیان و توضیحی که مبتنی بر واژه های نو یا خلاقیت و علائمی که از لغات عامیانه ساخته شده اند یا کلمات عامیانه دارند، مشکل ساز می شوند. این لغت ها، شناخته شده هستند و ممکن است با موضوع تقاضانامه اشتراکی داشته باشند. اما علائم تجاری ای که با حداقل اشاره به کالایی که معرفی کنند امکان علامت شدن را دارند. این علائم در لبه ی تیز موارد قابل ثبت، قرار دارند.

ثبت برند و علائم تجاری

اصول پایه در ثبت و طراحی  برند  وعلائم تجاری

اگرچه دارنده ی این علائم نظر محکمی درباره این که آن ها تا چه حد توان علامت تجاری شدن را دارند داشته باشد اما نمی تواند تعیین کند در شرایط سخت با آن علائم چگونه برخورد خواهد شد. چنین علائمی در عمل بسیار خوب کار می کنند اما ادارات ثبت، آنها را به دقت بررسی می کنند تا همانند کالا و خدمتی که معرفی می کنند، نباشند. چنین علائمی که در مرز اصطلاحات  قابل ثبت قرار دارند اغلب به صورت لوگو ارائه می شوند به گونه ای که علائم ترکیبی – اغلب شامل عکس ها و لغات – را تشکیل می دهند. عناصر تصویری ممکن است سبب توقف اعتراضات اداری شود ؛  چرا که علائم همان گونه که تقاضانامه برای ثبت تسلیم شده است مورد بررسی قرار میگیرند، لذا ادارات نمی توانند اجزای علامت تجاری در خواستی را تجزیه کنند؛ با وجود این، اگر این ترس وجود دارد که علامت ثبت نشود، بهتر است دو علامت ثبت شود؛ یعنی یک علامت تجاری لغوی و یک علامت ترکیبی که در برگیرنده لغات و عکس ها باشد. معمولا علامت های ترکیبی که در بردارنده لغات و عکس ها باشد. معمولا علامت های ترکیبی، راحت تر ثبت می شوند، اما اگر علامت لغوی بعد از ثبت علامت ترکیبی ثبت شود، اعتبار بیشتری خواهد داشت.

موارد مهم قبل از ثبت علامت تجاری و برند

از دیدگاه عملی، در ثبت علامت تجاری باید به کاربر مورد نظر آن نیز توجه کرد. علائم تجاری ممکن است بنابر زمان و روش استفاده، مثلا در هنگام توسعه ی طرح اولیه، و نمایش آن دچار تغییراتی شوند. چنین مشکلاتی در علائم تجاری لغوی کمتر به وجود می آید، زیرا علامت تجاری از هرگونه روش ارائه، همانند تغییرات در سبک نوشتن (فونت) و یا هرنوع تجاری ترکیبی، به عنوان نمونه در زمان تبلیغ به طور اساسی در اجزای تشکیل دهنده ی معذفش تغییر پیدا کند، باید تقاضانامه ی علامت تجاری جدیدی برای طرح تغییر یافته تسلیم شود.

ثبت جهانی برند

ثبت برند جهانی – برند جهانی – برند بین المللی – ثبت برند بین المللی

برند جهانی برندی است که در بردارنده مجموعه ارزش هایی در سطح جهانی باشد.و در سطح جهانی ثبت و انتشار یافته باشد .

برند های جهانی از خاستگاه و کشور خود خارج شده و ارتباطات قوی و ماندگاری را با مصرف کنندگان خود در کشورها و فرهنگ های مختلف بر قرار می کنند. برندهای جهانی مانند کوکاکولا، مک دونالد، سونی، سامسونگ و مواردی از این قبیل، برندهائی هستند که در بازارهای بین المللی شناخته شده اند. طیف وسیعی از مصرف کنندگان مختلف در سراسر جهان این برندها را می شناسند و از این رو فروش محصولات با این برند ها در سراسر جهان به سهولت انجام می گیرد. به همین دلیل می توان آن ها را موفق ارزیابی کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مزایای ثبت برند جهانی

علاوه بر در نظر گرفتن مزیت فرصت های رشد چشمگیر، دلایل زیر برای توجه به برند جهانی وجود دارد:

۱- مقیاس اقتصادی بالا در تولید و توزیع
۲- هزینه های بازاریابی کمتر
۳- فراهم کردن زمینه برای توسعه های آتی در سطح جهان
۴- بهره گیری از تصویر سازی برند پایدارو پیوسته
۵- تشخیص سریع
۶- برخورداری از حق تقدم در مقایسه با رقبا در ورود به بازارهای دوردست
۷- افزایش دست یابی به رسانه های بین المللی

قوانین و هزینه ثبت برند

چرا نیازمند ثبت علامت و برند هستیم؟

توجه داشته باشید که : ثبت علامت تجاری یا ثبت برند از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن کالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت هزینه، صاحب اثر را محافظت می‌کند .

هزینه ثبت برند

مدت زمان این ثبت برند , ثبت لوگو محدود است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود , به واسطه پرداخت هزینه های مربوطه را خواهد داشت .

با ثبت برند امکان محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام‌ها اجازه متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند،را دارید .

 ثبت برند و علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این ابتکار را ترویج می‌دهند . پس برند خود را ثبت کنید

قوانین ثبت برند

قوانین حفاظت برند و علائم تجاری همچنین مانع از تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از برند ثبت شده مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند .این نظام ( ثبت برند ,ثبت لوگو , ثبت ارم , ثبت برند , ثبت علائم تجاری) ، آگاهی و امکان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش کالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می بخشد

کارکردهای ثبت برند و علائم تجاری

اولین و مهمترین کارکرد ثبت برند و علامت تجاری

تمایز محصولات یا خدمات یک شرکت از خدمات و محصولات سایر شرکت ها و یا متمایز کردن محصولات و خدمات یک شرکت از سایر خدمات و محصولات سایر شرکت ها و یا متمایز کردن محصولات و خدمات یک شرکت از سایر خدمات و محصولات همان شرکت است. با توجه به این کارکرد علائم تجاری انتخاب مصرف کنندگان را به هنگام خرید کالاهای خاص یا استفاده از خدمات خاص تسهیل می کند. همچنین به مصرف کنندگان کمک می کند تا کالا یا خدماتی را که قبلا می شناختند یا از طریق آگهی مطلع شده اند، تشخیص دهند. به عبارت دیگر وظیفه و نقش یک علامت تجاری این است که مصرف کنندگان را قادر می سازند محصول یک شرکت خاصی را شناسایی کنند و آنرا از عین یا مشابه محصولات رقیبان تشخیص دهند. مصرف کنندگان که از یک محصول خاص رضایت دارند احتمال دارد در آینده مجددا همان محصول را خریداری یا از آن استفاده کنند بنابراین برای نیل به این منظور باید بتوانند محصولات یکسان یا مشابه را از یکدیگر تمیز دهند. و علامت تجاری می تواند برای تمیز محصولات شرکت ها از یکدیگر به مصرف کننده کمک کند.

عملکرد کلی برند یا علامت تجاری ثبتی

خلاصه اینکه  برند و علامت تجاری ثبت شده یک نشان است

در معنای وسیع کلمه روی کالا یا در رابطه با کالا برای معین کردن مبدا آن کالا به کار می رود و دقیقا صاحب کالا و خدمات را مشخص می نماید. به عبارت دیگر علامت تجاری را از این حیث می توان از دو منطر و دیدگاه مورد بررسی قرارداد از نطر تولید کننده کالا علامت تجاری نوآوری را بهبود می بخشد سرمایه گذاری را حمایت می کند و همچنین با حفظ ماهیت و کیفیت کالا بازاریابی آن را تسهیل و ارتقا می بخشد و از نگاه مشتری نیز علامت تجاری او را از طریق تضمین مبدا و کیفیت و ماهیت کالا تسهیل می کند.

طراحی و بهینه سازی وب سایت       برنامه ریزی تحصیلی             دوربین مدار بسته          مشاوره درسی            مشاوره روانشناسی       مشاوره خانواده        مشاوره پایان نامه                  انجام پایان نامه

دومین عملکرد ثبت برند

اشاره به شرکت خصوصی است که خدمات یا کالاهایی را در بازار عرضه می کند، یعنی برند و علامت  (شناسایی) مبدا کالاها یا خدماتی می شود

علامت تجاری و برند ثبت شده در موردشان به کار می رود. علائم تجاری نه تنها و نه همیشه به این طریق بین کالاها یا خدمات تمایز ایجاد می کنند بلکه بین آن ها در ارتباط با یک شرکت بخصوص، یعنی، شرکتی که منشا خدمات و کالاهاست تمایز ایجاد می کنند. بدین ترتیب علائم تجاری بین کالاها و خدماتی که از یک منبع می باشند، و یا بین محصولات و خدمات مشابه یا یکسان در سایر منابع یا به عبارتی سایر شرکت هایی که چنان خدمات و کالاهایی را ارائه می کنند تفاوت ایجاد می نماید. این عملکرد در تعریف حوزه ی حمایت از علائم تجاری اهمیت دارد و یک ابزار و وسیله قاطع برای تشخیص این حمایت است که آیا سک مصرف کننده معمولی با توجه به علائم تجاری مشابه یا یکسان مربوط به خدمات یا کالاهای یک نوع یا انواع مشابه ممکن است باور کند این کالاها یا خدمات از یک نوع و از یک شرکت منشاء می گیرند.

سومین نقش علائم تجاری

اشاره به کیفیت خاص کالاها و خدماتی است که علامت تجاری در موردشان به کار می رود. این وظیفه همیشه به رسمیت شناخته نمی شود.

در حقیقت عملکرد ثبت برند و علائم تجاری در قبال کیفیت یکس موضوعات اصلی مورد مناقشه در قانون علائم تجاری است. دلایلی که بدان لحاظ گفته می شود علائم تجاری وظیفه دارند به کیفیت بخصوص کالاها و خدماتی که بیانگر آن می باشند، اشاره نمایند را می توان به صورت زیر خلاصه کرد.علائم تجاری فقط غالبا توسط یک شرکت به کار برده نمی شود زیرا صاحب یک علامت تجاری می تواند جواز استفاده از آن را به سایر شرکت ها واگذار کند. بدین لحاظ ضروری است که صاحب جواز (شرکت دوم) استانداردهای کیفی صاحب علامت تجاری را رعایت کند. از این گذشته شرکت های تجاری اغلب علائم تجاری را برای محصولاتی که از منابع مختلف کسب می کنند، بکار می برند بدین ترتیب محصولات اگرچه از یک شرکت منشاا نمی گیرند، لیکن باید با برخی ویژگی های مشترک و استانداردهای کیفی که با (محصولات) مالک علامت تجاری تداعی می شود مطابقت داشته باشند. بنابراین مالک یک علامت تجاری تعیین می نماید که فقط آن دسته از محصولاتی که مطابق با استانداردها و شرایط کیفی باشند با علامت تجاری مربوط ارائه شوند، در چنین مواردی، مالک علامت تجاری مسئول تولید محصولات نمی باشد، لکه مسئولیت انتخاب این استانداردها و شرایط کیفی را به عهده دارد، که این نیز خود به همان اندازه حائز اهمیت است. این حقیقت که حتی در جایی که مالک علامت تجاری سازنده یک کالای بخصوصی است، در روند تولید از اجزایی استفاده می شود که توسط مالک علامت تجاری تولید نشده بلکه توسط وی انتخاب شده اند، نیز دلیل دیگر بر این مدعا است.خلاصه اینکه مشتریان و مصرف کنندگان اغلب با برخی از علائم تجاری وابستگی معنوی پیدا می کنند که دلیل عمده آن مجموعه ای از کیفیت ها یا ویژپی های مطلوبی است، که در کالاهایی که این علائم تجاری بر آن ها درج شده اند، دیده می شوند. همچنین علائم تجاری انگیزه ای برای شرکت ها به وجود می آورند تا در حفط و بهبود کیفیت محصول شان سرمایه گذاری کنند و از این طریق شهرت مثبت محصولاتی را که با علامت تجاری آن ها عرضه می شوند را تضمین کنند.

چهارمین نقش و کارکرد برند و علامت تجاری

افزایش بازاریابی و فروش محصولات و بازاریابی و ارائه خدمات از جمله اهداف و کارکرده های ثبت برند و ثبت علائم تجاری است. این عملکرد در دنیای امروز از اهمیت زیادی برخوردار است. علائم تجاری نه تنها برای متمایز کردن و یا اشاره به یک شرکت بخصوص یا یک کیفیت ویژه و بخصوصی به کار می روند، بلکه در افزایش فروش نیز سهم دارند. علامت تجاری که برای این منظور انتخاب می شود، باید با دقت برگزیده شود و می بایست برای مصرف کننده جاذبه داشته باشد و در وی احساس علاقه و اعتماد ایجاد کند به همین دلیل است که گاهی این وظیفه علائم تجاری را  می نامند.خلاصه اینکه می توان گفت از این حیث علامت تجاری در واقع یک ویزیتور و فروشنده خاموش و خاتق و آفریننده است که با ایجاد سرقفلی و تضمین اعتماد خریداران به اینکه کالاهای دارای علامت تجاری معیت واجد کیفیت مورد نظر او هستند، بازار فروش کالاها را تحریک و توسعه و افزایش می دهد و باید گفت که در اصل و عملا این علائم هستند که کالاها را به فروش می رسانند و از این نظر و دیدگاه، هر چه علائم قدرت و تمیز دهندگی شان بیشتر باشد، قدرت بازاریابی و فروش آن ها نیز بیشتر خواهد بود.به عبارت دیگر وجهه و شهرت یک شرکت اعتمادی در جامعه و بین احاد مردم ایجاد می کند که اساس بوجود آمدن مشتریان وفادار است و بدین ترتیب این امر ارزش سرقفلی یک شرکت را ارتقا می بخشد.

ارزش برند

شاخص ها و پارامترهای ارزشگذاری برند

همواره برای علاقمندان به موضوع برند این سوال پیش می آید که چگونه می توان مفهومی انتزاعی مثل برند را ارزیابی کرده و بر اساس شاخص های مالی قیمت گذاری کرد. در این مطلب قصد داریم روش های معروف در ارزشگذاری برند را بطور مختصر معرفی کنیم.

روشهای ارزش گذاری برند

۱-  روش ارزشگذاری اینتربرند

در روش اینتربرند،‌ ارزش برند با ضرب درآمدهای متفرقه (differential earnings) در یک نرخ تنزیل (discount rate)  محاسبه می‌شود. این نرخ تنزیل از کمی کردن فاکتورهایی که طبق روش اینتربرند،‌ قدرت برند را محاسبه می‌کند،‌ بدست می‌آید. ریسکی بودن نرخ تنزیل از طریق مقیاس ترکیبی قدرت برند که از معیارها و وزنهای نسبی تشکیل شده،‌ تعیین می‌گردد.

روش ارزیابی ارزش برند به روش اینتربرند شامل ۵ گام است

• بخش‌بندی Segmentation
• تحلیل مالی  Financial Analysis
• تحلیل تقاضا  Demand Analysis
• تحلیل قدرت برند  Brand Strength Analysis
• محاسبه ارزش خالص فعلی  Net Present Value Calculation

 

۲-  روش ارزش گذاری برند و علامت تجاری  BAV

تکنیک BAV یک تکنیک گسترده جهانی در مورد حدود ۳۵۰۰۰ برند است که با نظرسنجی از بیش از ۵۰۰۰۰۰ مصرف‌کننده مختلف در ۴۴ کشور بدست آمده است. تکنیک BAV یک ابزار تحقیقاتی برای ارزش برند فراهم می‌کند. برخلاف بیشتر نظرسنجی‌های سنتی درباره تصویر برند، پاسخ‌دهندگان برندها را از خیلی طبقات مختلف ارزیابی می‌کنند. بنابراین، BAV  می‌تواند با روندهای برندهای جهانی پیش برود (همچنین برندهای محلی ) .

این تکنیک توسط مؤسسه Y&R ابداع شده است و برای سنجش ارزش (غیرمالی) برندهای معتبری همچون آمازون، یاهو، اسنپل، استارباکس به کار رفته است. این روش، ۴ عامل را به عنوان اساس سنجش ارزش برند،‌ در نظر می‌گیرد.
این چهار عامل عبارتند از:

اساس ارزشگذاری برند در روش bav

• تمایز  (Differentiation)
• مربوط بودن (Relevance)
• اعتبار (Esteem)
• دانش  (Knowledge)

قدرت و قامت در ارزش برند

قدرت برند: میزانی که برند متمایز شده و به مصرف‌کنندگان مربوط است (دو عامل اول)، قدرت و ارزش برند را در بازار نشان می‌دهد.

قامت برند: قامت برند با عملکرد نسبی برند براساس معیارهای اعتبار, ارزش و دانش (دو عامل آخر) تعیین می‌شود. با استفاده از دو بعد قامت و قدرت برند، شبکه قدرت برند تشکیل می‌شود.

 

رابطه ارزشگذاری برند با هرم پویایی های برند

این روش به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مدلها در سنجش ارزش سهم نام تجاری شناخته شده است. این روش توسط مؤسسه Mill Ward Brown توسعه یافته است. براساس این هرم،‌ هر نام تجاری،‌ به صورت میانگین در هر سطح تنها از ۸%  «سهم از مشتری» برخوردار است. محققان این مؤسسه میزان سهم از دارایی مشتری (پولی که هر مشتری هر بار صرف خرید برند می‌کند) را برای هر سطح بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که ارزش کسب شده از درآمد مشتری در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. این سطوح عبارتند از:
• تعلق  Bonding
• برتری  Advantage
• عملکرد  Performance
• رابطه  Relevance
• آگاهی از حضور Presence

وفاداری مشتریان و رابطه آن با ارزش برند و علامت تجاری

هرچه از سطوح پائین‌تر به سمت سطوح بالاتر می‌رویم،‌ میزان وفاداری مشتریان به برند و علامت تجاری بیشتر می‌شود.

ارزشگذاری برند با مدل ۵ عاملی دیوید آکر

دیوید آکر ۵ عامل کلی را مطرح می کند که این پنج عامل هریک شامل زیر مجموعه‌هایی می‌شوند:
– وفاداری  (Loyalty)
– رهبری کیفیت مورد انتظار  (Perceived Quality Leadership)
– تمایز در تداعی  (Association Differentiation)
– آگاهی برند (Brand Awareness)
– رفتار بازار (Market Behavior)

شرایط ثبت برند

با قوانین و شرایط ثبت برند در ایران و سایر کشور ها آشنا شوید. گروه وکلای ثبت برند آتین راهنمای شما برای ثبت انواع برند و مشاوره قوانین برند

هزینه های ثبت برند

انواع نام های ثبت برند

برندها به سبک ها و اشکال مختلفی هستند که برخی از آن ها عبارتند از:

۱- برند های ایجاد شده با حروف اول کلمات نام یک شرکت مثل جی وی سی و آی بی ام
۲- برندهای توصیفی، نام هایی که سود مندی ها و یا کار یک محصول را توصیف می کنند مانند ایر باس
۳- برندهای بوجود آمده از کلمات هم قافیه و هم آوا، نام هایی که ممکن است جنبه تفننی داشته باشند اما به راحتی به ذهن چسبیده و در ذهن می مانند، مانند «REESE`S PIECES» و برند هائی مانند «یک و یک» و یا مزمز در ایران
۴- نام های تداعی کننده یا نام هائی که برداشت های ذهنی شفاف و روشنی را به ذهن متبادر می سازند مانند  amazon،  crest یا Google و یا «بوتان» در ایران
۵ – واژه های نو و جدید بدون سابقه قبلی بدون سابقه قبلی مانند کداک
۶- کلمات خارجی که از یک زبان خارجی انتخاب و یا اقتباس شده اند مانند ولو  یا سامسونگ
۷- استفاده از نام بنیان گذار (بنیان گذاران) مانند هیلت پاکارد، دیسنی، فورد، بوش و آدیداس و برندهائی مانند عالی نسب، داروگر، آزمایش و درج در ایران
۸- نام های جغرافیایی هستند مانند فوجی فیلم یا سیسکو

۹- تجسم شخصیت ، برخی از برندها نامشان را از افسانه ها گرفته و به این ترتیب تداعی کننده ارزش ها و تصورات ناشی از افسانه ها هستند مانند نایکی

 

 

atin/alamat

 

 

و به طور کلی خواص و ویژگی های مطلوب و ایده آل برای انتخاب یک ثبت برند عبارتند از:

۱- تلفظ، شناخت و به ذهن سپردن آن آسان باشد.
۲- شاخص، متمایز و متفاوت از دیگران باشد.
۳- قابل تسری به فعالیت های دیگران نیز باشد.
۴- به زبان های بیگانه و در دیگر کشورها نامناسب و یا زننده نباشد.

مدیریت برند ثبت شده

هنر ایجاد و حفظ اعتبار برند « مدیریت برند» نامیده می شود. توجه و جهت گیری تمامی سازمان به سمت برند، بازاریابی یکپارچه (جامع) نامیده می شود. اتحادیه بازاریابان آمریکا برند را به عنوان نام، عبارت، علامت، نشانه یا طرح ویا ترکیبی از آنها می داند که برای شناسائی کالاها یا خدمات یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایزکردن این کالاها و یا خدمات از کالاها یا خدمات رقبا به کار می رود.
به این ترتیب لازم است درک کنیم که برند سازی صرفا به منظور به دست آوردن بازار هدف که در رقابت با دیگر رقبا انتخاب می شود نیست، بلکه هدف آن کسب چشم انداز برای خود شما از یک طرف و شناساندن شما به مشتریان به عنوان تنها کسی که راه حلی برای مسئله آن ها فراهم می سازید، می باشد.
اهدافی که یک برند خوب می باشد دنبال کند عبارتند از:
– پیام شما را به روشنی ارائه کند.
– اعتبار و قابل قبول بودن شما را تائید کند.
– با بهره گیری از برداشت ذهنی مصرف کننده او را با چشم انداز های شما مرتبط سازد.
– مشتری را برای خرید تشویق کند و برانگیزد.
– وفاداری مشتری را عینیت بخشد.
« مدیریت برند» با دقت و مراقبت به دنبال آن است که محصول یا خدمت را با «گروه هدف» مرتبط سازد. بنابراین یک برنامه گسترده تبلیغاتی حساب شده می تواند به میزان قابل ملاحظه ای در متقاعد کردن مصرف کنندگان به منظور پرداخت قیمت های بالا، برای محصولاتی که به طور ذاتی با قیمت پایین تولید شده اند موثر باشد. که این ایده که ایجاد ارزش شناخته می شود از یک تصور ذهنی که با استادی و ظرافت در ذهن مصرف کننده ایجاد می شود، ناشی می شود، به طوریکه مصرف کننده محصول را با ارزشی که تبلیغ کننده بخواهد، می بیند و نه ارزش منطقی حاصل از جمع هزینه های مصرف شده برای مواد اولیه، تولید و توزیع آن.

با ثبت برند متمایز شوید

 شروع ثبت برند

الف ) شما چه کسی هستید؟

ب)  چه کار می کنید؟
ج) چرا این کار مهم است؟
2- مغز ما اطلاعات نامربوط را فیلتر و غربال می کند، و فقط به اطلاعاتی که متفاوت و سودمندند اجازه ورود می دهد. مجددا بیان کنید، چرا محصول شما اهمیت دارد؟
3- تمایز از تمرکز بر «آن چیست» به «آن چه کار می کند» تا «شما چطور احساس خواهید کرد» و «شما چه کسی هستید» تکامل یافته است. با وجود آن که هنوز ویژگی ها، مزایای و قیمت برای مردم مهم اند، تجربیات و هویت شخصی حتی مهم تر هستند.
۴- در حالی که جهانی شدن، موانع و حصار ها را برمی دارد، مردم انواع جدیدی از حصار ها را بر پا می کنند. آن ها قبایل را خلق می کنند؛ دنیاهای صمیمی که می توانند آن ها را درک کنند و در آن ها مشارکت کنند. اسامی برند، خدایان قبیله ای هستند که هر کدام در قبیله، فضای (جایگاه) متفاوتی را اداره میکنند.
۵- در جایگاه خود برند شماره یک یا دو باشید . آیا نمی توانید برند شماره یک یا دو باشید؟ پس جایگاه خود را مجددا تعریف کنید یا به قبیله ای دیگر نقل مکان کنید.

برندینگ

• برند احساس باطنی شخص درباره یک محصول، خدمت یا شرکت است. آن چیزی نیست که شما می گویید، چیزی است که آن ها (مشتریان) می گویند.
•  برندینگ فرایند پیوند استراتژی خوب و موفق با خلاقیت خوب و موفق است.
• بنیان و اساس برند، اعتماد است . وقتی که انتظارات مشتریان به طور موافق و بدون تناقض به وسیله تجربیات آن ها برآورده یا فراهم شود، مشتریان به برند شما اعتماد می کنند.
•  جامعه ی مدرن از لحاظ اطلاعات غنی و از لحاظ زمان فقیر است. ارزش برند شما با نسبت مستقیم به این که مشتریان با چه سرعت و سهولتی می توانند به پیشنهاد شما پاسخ مثبت دهند، رشد می کند.
•  مردم، تصمیمات خرید خود را به جای ویژگی ها، مزایا و قیمت بیشتر، بر اساس نشانه ها و علائم نمادین قرار می دهند. اطمینان حاصل کنید نماد های شما گیرا و جذاب هستند.
• فقط یک رقیب می تواند ارزان فروش ترین باشد؛ دیگران باید از فرایند برندینگ استفاده کنند . هرچه برند قوی تر باشد، حاشیه ی سود بیشتر خواهد بود.
• برند پر جذبه؛  محصول ، خدمت یا شرکتی است که مردم باور دارند برای آن جانشینی وجود ندارد. هر برندی می تواند پر جذبه باشد حتی برند شما.

لیست مطالب و مقالات پیشنهادی در زمینه با ثبت علامت تجاری و برند

 • علامت تجاری و عدم استفاده از برند ثبت شده

 • طرح علامت تجاری و برند

 • نوع استفاده از علامت تجاری و برند

  شمایل برند و شرایط ثبت برند

  انواع علامت تجاری و برند

  انواع نام های برند قبل از ثبت

  نمایندگی تجاری و وکالت ثبت برند

  انتقال اظهارنامه ثبت برند و علامت تجاری

 • ثبت برند در ایران

 • شمایل برند

  شمایل برند،اسم و نماد بصری (تصویری) است که جایگاه را در بازار مخابره می کند. تجسم (اواتار)، شمایلی است که می تواند حرکت کند، حالت بگیرد یا به غیراین، به طور آزاد به عنوان یار (دیگر خود) برند عمل کند. برای مثالی در مورد شمایل، شمایل شرکت شل را فرض کنید؛ . برای مثالی در زمینه تجسم، آواتار شرکت سینگیولار را در نظر بگیرید. شمایل ها گاهی اوقات می توانند به تجسم ها ارتقا یابند؛ همان کاری که شرکت اِی تی اَندتی با جان بخشی به شمایل کره خط دار خود در تبلیغات تلویزیونی اش انجام داده است.

  مزایای ثبت برند

  هدف از انتشار این مقاله آشنایی با برند و مزایای ثبت برند برای فرد حقیقی یا حقوقی می باشد. در دنیای امروز، همه ما با برند و یا علامت تجاری آشنایی داریم. به طور کلی برند به نام تجاری گفته می شود که کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه ها متمایز و جدا می سازد.
  این نام میتواند به صورت فارسی یا فینگلیش ( فارسی و انگلیسی ) ثبت شود. تولید کنندگان و یا وارد کنندگان کالاها می توانند نام مورد تقاضای خود را منحصرا به نام شرکت و یا به نام شخص حقیقی ثبت نمایند و این نام را بر روی کالای مشخصی درج نمایند .
  هر شرکت میتواند علائم تجاری مختلفی داشته باشد. برند بسته به نوع حوزه فعالیت هر شرکتی در طبقات خاصی قابل ثبت است . به طور مثال برند باراد در طبقه ی پشتی های طبی ثبت شده است اما قابلیت ثبت در طبقه ی مواد غذایی را دارد.

  مراحل ثبت برند

  ثبت علامت تجاری (برند) در اداره مالکیت صنعتی

  خش ثبت علائم تجاری در تهران به نشانی خیابان قائم مقام فراهانی – پایین تر از شهید بهشتی – کوچه میرزا حسنی پلاک ۳ امکان پذیر است .

  ثبت علامت تجاری(برند) مانند ثبت اختراع مستلزم دقت و آگاهی بالایی است

  و فرد متقاضی باید با نحوه انتخاب نام تجاری مناسب با نوع فعالیت شرکت یا سازمان خود، روش صحیح تکمیل اظهارنامه علامت و همچنین انتخاب طبقات کالا و محصولات مورد نیاز خود آشنایی کامل داشته باشد.

  اطلاع از مراحل و هزینه های ثبت برند

  افراد بسیاری بدون اطلاع از مراحل ثبت علامت تجاری، خود نسبت به انجام فرآیند آن اقدام می نمایند و پس از گذراندن مراحل ابتدایی چه در زمان پر نمودن اظهارنامه و چه در زمان بررسی های اولیه در اداره ثبت علامت با مشکلاتی مواجه می شوند که بر طرف نمودن و رفع این مشکلات در گام اول نیازمند کسب دانش و بالا بردن سطح آگاهی نسبت به روند ثبت علائم تجاری می باشد.

راه های تغییر مالکیت آن علامت تجاری و برند ثبت شده

لوگو , برند و علائم تجاری ثبت شده چگونه تغییر مالکیت داده میشوند؟

تغییر در مالکیت ثبت علامت تجاری یا علامت فردی و جمعی یا حق مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه مربوط، اصولا امکان پذیر است و به درخواست کتبی هر ذینفع، از اداره مالکیت صنعتی انجام خواهد شد و به ثبت خواهد رسید. در این صورت به استثنای تغییر در مالکیت اظهارنامه طبق ماده 48 توسط اداره ثبت مالکیت صنعتی، تغییرات درخواست شده آگهی می شود.

تغییر در مالکیت ثبت علامت فردی یا جمعی در صورتی که در مواردی مانند ماهیت، مبداء، مراحل ساخت، خصوصیات یا تناسب با هدف کالاها یا خدمات، سبب گمراهی یا فریب عمومی می شود، معتبر نیست.

 انواع برند وعلامت تجاری ثبت شده و تغییر مالکیت  آنها

تغییر در مالکیت علامت تجاری فردی، جمعی و اظهارنامه، نسبت به اشخاص ثالث وقتی موثر است که درخواست تغییر به اداره مالکیت صنعتی تسلیم شود.

هرگونه تغییر در مالکیت ثبت علامت جمعی یا تغییر در اظهارنامه ثبت علامت جمعی منوط به اجازه قبلی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد.

طبق ماده 138 آئین نامه اجرائی قانون مذکور، مالک علامت مکلف است هر نوع تغییر راجع به نام، نشانی، تابعیت و اقامتگاه یا اعطاء اجازه بهره برداری از علامت یا انتقال و یا اعراض از علامت ثبت شده را کتبا و همراه با مدارک مربوط جهت ثبت در سوابق، به مرجع ثبت اعلام نماید. اعمال این تغییرات با رعایت مقررات قانون و آئین نامه اجرایی آن خواهد بود. چنانچه در طبقه بندی بین المللی علامت ثبت شده، تغییراتی به وجود آید، مالک علامت می تواند از مرجع ثبت درخواست کند که تغییرات مذکور در گواهینامه علامت اعمال شود.

مطالب مرتبط با ثبت علامت و ثبت برند و لوگو

 • ثبت علائم تجاری

 • نام تجاری شرکت

 • ثبت علامت صوتی

 • نقض علامت تجاری

 • تغییر در علامت

 • انواع علامت تجاری

 

منافع حاصل ثبت برند و علائم تجاری

ثبت یک علامت تجاری یا برند

وظیفه اصلی یک علامت تجاری این است که مصرف کنندگان را قادر سازد محصول (اعم از کالایا خدمات) یک شرکت خاص را شناسائی کنند تا بتوانند آنرا از محصولات عین یا مشابه رقیبان آنها تشخیص دهند. مصرف کنندگانی که از یک محصول خاص رضایت دارند احتمال دارد همان محصول را در آینده مجددا خریداری یا استفاده کنند. به این منظور، آنها باید محصولات یکسان یا مشابه را از یکدیگر تشخیص دهند.

ثبت علائم تجاری چه نفعی دارد

علائم تجاری شرکت­ها را قادر می­سازد خود و محصولاتشان را از رقبایشان متمایز کنند و به این دلیل علائم تجاری در استراتژی­های بازاریابی و معرفی کالاهای شرکت­ها نقش محوری ایفاء می­کنند ودر تعریف وجهه و شهرت محصولات شرکت از دید مصرف کنندگان تاثیرگذار هستند. وجهه و شهرت یک شرکت اعتماد ایجاد می­کند که اساس بوجود آمدن مشتریان وفادار است و ارزش سر قفلی یک شرکت را ارتقاء می­بخشد. مشتریان اغلب با برخی از علائم تجاری وابستگی معنوی پیدا می­کنند که دلیل آن مجموعه­ای از کیفیت­ها یا ویژگی­های مطلوب است که در کالاهائی که این علائم برآنها درج شده اند دیده می­شوند.

 

هدف شما از ثبت برند و ثبت علامت چیست؟

ثبت برند

چرا نیازمند ثبت علامت و برند هستیم؟

توجه داشته باشید که : ثبت علامت تجاری یا ثبت برند از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن کالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت هزینه، صاحب اثر را محافظت می‌کند .

هزینه ثبت برند

مدت زمان این ثبت برند , ثبت لوگو محدود است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود , به واسطه پرداخت هزینه های مربوطه را خواهد داشت .

با ثبت برند امکان محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام‌ها اجازه متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند،را دارید .

 ثبت برند و علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این ابتکار را ترویج می‌دهند . پس برند خود را ثبت کنید

قوانین ثبت برند

قوانین حفاظت برند و علائم تجاری همچنین مانع از تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از برند ثبت شده مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند .این نظام ( ثبت برند ,ثبت لوگو , ثبت ارم , ثبت برند , ثبت علائم تجاری) ، آگاهی و امکان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش کالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می بخشد

قوانین محافظت لوگو , علامت تجاری و برند ثبت شده

اگر برند یا لوگو خود را ثبت کرده اید

قوانین حفاظت از علامت تجاری ثبت شده آشنا شوید

تقریباً تمام کشورهای جهانی علائم تجاری را ثبت و محافظت می‌کنند. هر یک از دفاتر ملی یا ناحیه‌ای علاوه بر تسهیل آزمایش و جست و جو و مخالفت پنهانی اشخاص ثالث، ثبت علائم را که شامل اطلاعات کامل درخواست برای ثبت و تمدید است‌ نگهداری می کنند، هر چند نتایج چنین ثبتی محدود به کشور مربوطه (یا در مورد ثبت ‌های ناحیه‌ای کشورهای مربوطه) می‌باشد.ثبت علامت , ثبت علامت ها, ثبت علامت تجاری

قوانین بین المللی محافظت از لوگو , برند و علامت تجاری

به منظور جلوگیری از ثبت جداگانه در هر دفتر کشوری یا ناحیه‌ای ، WIPO ، نظام بین‌المللی ثبت علائم را اجرا می‌کند. این نظام توسط دو عهدنامه اداره می‌شود: توافق‌نامه مادرید، وابسته به ثبت بین‌المللی علائم و نیز پروتکل (موافقت‌نامه مادرید، شخص دارای اتصال توسط ملیت، مقر یا مؤسسه) با کشوری در ارتباط با یک یا هر دوی این عهدنامه‌ها می‌تواند براساس ثبت یا درخواست در دفتر آن کشور، ثبت بین‌المللی مؤثری در چند یا تمام کشورهای عضو اتحادیه مادرید بدست آورد.

مقالات مرتبط با ثبت برند و ثبت علائم تجاری و لوگو

 • علامت تجاری و عدم استفاده از آن

 • طرح علامت تجاری

 • نوع استفاده از علامت تجاری

 • بهره کشی از علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری و تغییر مالکیت آن

 • علائم تجاری و ثبت آنها

 • نقش علائم تجاری و لوگو

 • تجمع کارکنان گرد علامت تجاری

 • هدف از ثبت علامت  و برند چیست

 • دامنه محافظت علامت تجاری

 • ثبت  برند , لوگو و علامت در ایران

 • نکات طراحی و انتخاب علامت

 • علامت تجاری و نام تجاری

 • شمایل برند

 • انواع  لوگو , برند و علامت تجاری

 

تاریخچه ثبت و استفاده علامت تجاری ( برند)

مروری بر تاریخچه رواج برند و علامت تجاری

علامت تجاری (نشانه تجاری) یا نشان بازرگانی، اعم است از هر گونه رنگ، تصویر و نشانه ای که نشانگر یک محصول یا خدمت می باشد و برای تمایز آن محصول یا خدمت از دیگر محصولات و خدمات مشابه بکار می رود . علامت تجاری درصورت ثبت شدن دارای اعتبار حقوقی بوده و تحت حمایت قانون قرار می گیرد.

تاریخچه ثبت برند

تاریخچه و جزئیات مرتبط باعلامت تجاری – نشانه‌های تجاری کوزه‌گران در مصر باستان و منطقه کورینت (Corinth) یونان باستان، قدمت استفاده از نشانه به عنوان علامت مشخصه تجاری را به ۴۰۰۰ سال می‌رساند. در حدود دو هزار سال پیش، صنعتگران چینی نام خود را در داخل یک نیم‌دایره (بعدها مربع) بر پشت ظروف چینی تولیدی خود به عنوان نشانه تجاری بکار می‌برده‌اند. این علایم طی قرون بعد جای خود را به نقش حیواناتی چون زنبور عسل و کَله ِ شیر سپردند.

در قرن دوازدهم میلادی با پیشرفت بازرگانی، نشانه‌های تجاری کم کم بر روی اسناد و مدارک بازرگانی نیز نقش بستند. در سال ۱۳۶۳ میلادی بنا به فرمان ادوارد سوم (پادشاه انگلستان) استفاده از نشانه‌های تجاری برای برخی از صنعتگران اجباری شد. اولین نمونه استفاده از نشانه تجاری توسط یک ناشر، مربوط به سال ۱۴۵۷ میلادیست.

انواع برند یا علامت تجاری

بطور کلی تمامی علامت تجاری را از لحاظ اجزای تشکیل دهنده، می‌توان به پنج گروه تقسیم نمود.

علامت های تجاری که شکل اصلیشان را از حروف می‌گیرند.

برند یا علائم تجاری که نام شرکت را به شکلی معما گونه مطرح می‌کنند.

برند ها و علامت های تجاری که بر اساس نشانه‌های ترسیمی و یا تصوری، نشان‌دهنده نام یا فعالیت شرکت هستند.

 علامت های تجاری که براساس نشانه‌های ترسیمی و حروف طراحی شده‌اند و ترکیبی از انواع یک و سه هستند.

علامت های تجاری که که شعار یا پندار جدیدی خلق می‌کنند 

مراحل ثبت مجدد علامت تجاری

مدت اعتبار علامت تجاری ثبت شده  و مراحل تجدید ثبت برند

علامت ثبت شده در ظرف مدت ده سال تمام شمسی از تاریخ صدور تصدیق ثبت دارای اعتبار قانونی می باشد و صاحب علامت در صورت تمایل به ادامه استفاده از علامت ثبت شده حداکثر ظرف ۶ ماه پس از اتمام ده سال اعتبار قانونی می تواند تقاضای تجدید علامت تجارتی را نماید در غیر این صورت علامت مذکور ابطال و از حمایت قانونی بهره مند نخواهد بود.

ثبت مجدد برند وعلامت تجارتی

مراحل ثبت مجدد برند و علامت تجاری

 متقاضی  ثبت مجدد برند تقاضانامه ای بشرح نمونه پیوستی و اظهارنامه ثبت علامت تجارتی تکمیل شده مربوط به تجدید علامت به انضمام گواهی تجدید ثبت علامت خریداری شد از دایره فروش اوراق بهادار را به مسئول اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید.

مسئول اداره دستور ثبت تقاضا در دفتر اندیکاتور را صادر و مدارک ابرازی را جهت ضمیمه شدن به پرونده به بایگانی ارسال و کارشناس را تعیین می نماید.

کارشناس پس از وصول مدارک ابرازی پیش نویس آگهی تجدید ثبت علامت تجاری را تهیه و متقاضی جهت پرداخت حق الثبت به حسابداری هدایت و پس از پرداخت وجه به بانک ملی و ارائه فیش به حسابداری و ممهور شدن اظهارنامه به اداره مراجعه می نماید.

اظهارنامه به اداره تسلیم شود. مسئول اداره پس از بررسی پیش نویس آگهی را امضا و به ماشین نویسی ارجاع می نماید و پس از تحریر گواهی توسط مسئول مذکور امضا و در دفاتر قانونی ثبت علامت تجارتی ثبت خواهد شد.

گواهی ثبت مجدد علامت تجاری صادر و پس از احراز هویت و اخذ رسید تحویل صاحب علامت یا وکیل قانونی او خواهد شد.

ارزشگذاری برند و تعیین ارزش و قیمت برند و علائم تجاری

29 Apr 2017

قدرت و قامت در ارزش برند

قدرت برند: میزانی که برند متمایز شده و به مصرف‌کنندگان مربوط است (دو عامل اول)، قدرت و ارزش برند را در بازار نشان می‌دهد.

قامت برند: قامت برند با عملکرد نسبی برند براساس معیارهای اعتبار, ارزش و دانش (دو عامل آخر) تعیین می‌شود. با استفاده از دو بعد قامت و قدرت برند، شبکه قدرت برند تشکیل می‌شود.

 

رابطه ارزشگذاری برند با هرم پویایی های برند

این روش به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مدلها در سنجش ارزش سهم نام تجاری شناخته شده است. این روش توسط مؤسسه Mill Ward Brown توسعه یافته است. براساس این هرم،‌ هر نام تجاری،‌ به صورت میانگین در هر سطح تنها از ۸%  «سهم از مشتری» برخوردار است. محققان این مؤسسه میزان سهم از دارایی مشتری (پولی که هر مشتری هر بار صرف خرید برند می‌کند) را برای هر سطح بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که ارزش کسب شده از درآمد مشتری در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. این سطوح عبارتند از:
• تعلق  Bonding
• برتری  Advantage
• عملکرد  Performance
• رابطه  Relevance
• آگاهی از حضور Presence

وفاداری مشتریان و رابطه آن با ارزش برند و علامت تجاری

هرچه از سطوح پائین‌تر به سمت سطوح بالاتر می‌رویم،‌ میزان وفاداری مشتریان به برند و علامت تجاری بیشتر می‌شود.

ارزشگذاری برند با مدل ۵ عاملی دیوید آکر

دیوید آکر ۵ عامل کلی را مطرح می کند که این پنج عامل هریک شامل زیر مجموعه‌هایی می‌شوند:
– وفاداری  (Loyalty)
– رهبری کیفیت مورد انتظار  (Perceived Quality Leadership)
– تمایز در تداعی  (Association Differentiation)
– آگاهی برند (Brand Awareness)
– رفتار بازار (Market Behavior)

 

البته روشهای متنوع دیگری نیز برای ارزشگذاری برند وجود دارند که از جمله می توان مدل CBBE از کِلِر اشاره کرد (Customer-Based Brand Equity) .

مقالات آموزشی ارزشگذاری برند و علامت تجاری و مطالب مرتبط

 • علامت تجاری و عدم استفاده از آن

 • طرح علامت تجاری

 • نوع استفاده از علامت تجاری

 • بهره کشی از علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری و تغییر مالکیت آن

 • علائم تجاری و ثبت آنها

 • نقش علائم تجاری

 • تجمع کارکنان گرد علامت تجاری

 • هدف از ثبت علامت چیست

 • دامنه محافظت علامت تجاری

 • ثبت علامت در ایران

 • نکات طراحی و انتخاب علامت

 • تاریخچه و جزئیات مرتبط با علامت تجاری

 • مراحل تجدید علامت تجاری

 • مدیریت علامت تجاری

 • علامت تجاری چه کاری انجام می دهد؟

 • عدم ایجاد علامت تجاری اشتباه در نظر مشتری

 • دلایل حمایت از علائم تجاری

 • علایم تجاری

 • نام تجاری و ماهیت حقوقی آن

 • علائم تجاری و اشکال مختلف آن

 • علامت های تجاری ممنوع۱

 • ابطال ثبت علامت

 • نقض علامت تجاری گروهی

 • درخواست ثبت علامت تجاری گروهی

 • علائم تجاری گروهی

 • استقلال علائم تجاری

 • علامت تجاری و نام دامنه

 • علامت تجاری و اسامی تجاری

 • علامت تجاری چیست ؟

 • مدت اعتبار ثبت علامت تجاری

 • استفاده عملی از علامت

 • ثبت علائم تجاری و دلایل اصلی رد تقاضا

 • روش های ارزشگذاری برند

 • اهداف ثبت علامت تجاری

 • طرح جدید و خلاقانه و تأثیر برکسب و کار

 • عام شدن علامت یا ژنریک

 • برند محلی،منطقه ای، ملی

 • برند جهانی

 • انتقال علامت در قالب عقد وثیقه

 • با برند متمایز شوید

 • ثبت علامت تجاری و اعتراض به آن

 • انتشار ثبت علامت

 • علامت تجاری و تقلب در عرضه کالا

 • علائم تجاری و استفاده از آن

 • ثبت علائم تجاری

 • نام تجاری شرکت

 • ثبت علامت صوتی

 • ضمانت اجرای حقوقی علامت

 • حق انتقال علامت تجاری

 • علائم تجاری غیر قابل ثبت

 • ۸ روش برای برندسازی کسب و کار

 • علامت ملی و بین المللی

 • کارکرد علامت تجاری

 • برند (نما نام )

 • انواع نام های برند

 • نمایندگی تجاری و وکالت

 • انتقال اظهارنامه علامت تجاری

 • شرط عدم گمراهی علامت

 • علامت تاییدی یا تضمینی

 • علامت تجاری و طرح صنعتی

 • علامت تجاری و علامت کارخانه

 • علامت تجاری و علامت صنعتی

 • نقض علامت تجاری

 • تغییر در علامت

 • اجازه بهره برداری از علامت تجاری

 • تبلیغات علائم تجاری

 • عدم استفاده از علامت ثبت شده

 • ثبت خارجی علامت

 • تفاوت نام تجاری و علامت تجاری

 • ثبت علائم تجاری و حمایت از علامت

 • بهره برداری از علامت تجاری

 • علامت جمعی

 • نقل وانتقال علامت تجاری

 • هزینه ثبت علامت تجاری

 • علامت تجاری و برند

 • علامت تجاری و اختراع

 • نام تجاری فانتزی

 • صحت در علائم تجاری

 • انتخاب نام تجاری

 • علامت های تجاری ممنوع

 • خصوصیات یک نام تجاری

 • علائم تجاری غیر قابل ثبت

 • تاریخچه علامت تجاری

 • قوانین ثبت علامت تجاری تصویری

 • نام گذاری برای شرکت تجاری

 • علامت تجاری توصیفی

 • حذف علامت تجاری ثبت شده

 • انتقاد از علامت تجاری

 • علائم غیرقابل ثبت

 • حمایت از نام تجاری

 • سازمان جهانی تجارت

 • کدام نوع از نشانه ها قابل ثبت است؟

 • طبقات قابل ثبت در علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری در ایران

 • فرایند لغو علامت و اثر آن

 • طبقه بندی علامت تجاری

 • علامت تجاری و نام تجاری

 • شمایل برند

 • انواع علامت تجاری

 

ثبت برند و مزایای آن

17 Apr 2017

ثبت برند

هدف از انتشار این مقاله آشنایی با برند و مزایای ثبت برند برای فرد حقیقی یا حقوقی می باشد. در دنیای امروز، همه ما با برند و یا علامت تجاری آشنایی داریم. به طور کلی برند به نام تجاری گفته می شود که کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه ها متمایز و جدا می سازد.
این نام میتواند به صورت فارسی یا فینگلیش ( فارسی و انگلیسی ) ثبت شود. تولید کنندگان و یا وارد کنندگان کالاها می توانند نام مورد تقاضای خود را منحصرا به نام شرکت و یا به نام شخص حقیقی ثبت نمایند و این نام را بر روی کالای مشخصی درج نمایند .

شرایط ثبت برند

هر شرکت میتواند علائم تجاری مختلفی داشته باشد. برند بسته به نوع حوزه فعالیت هر شرکتی در طبقات خاصی قابل ثبت است . به طور مثال برند باراد در طبقه ی پشتی های طبی ثبت شده است اما قابلیت ثبت در طبقه ی مواد غذایی را دارد.
طبق قانون ثبت علائم تجاری پس از ثبت برند شرکت شما نسبت به برند خود حق انحصاری پیدا میکند و به موجب آن شما میتوانید از شخصی که از علامت شما سو استفاده کرده است شکایت کنید و پیگیری فانونی به عمل آورید. برای مثال شخصی که نام تجاری آن مشابه یا عین نام تجاری شما باشد متخلف محسوب می شود و شما می توانید جهت جلوگیری از آن برآیید.

ثبت برند و نام تجاری بین المللی

نام تجاری یا همان برند با ثبت در سطح بین المللی می تواند باعث پیشرفت کارخانه (تولید کننده ) شود و در حوزه بین المللی نیز جایگاهی ویژه برای خود داشته باشد . بهترین روش برای اینکه بتوان یک برند مناسب در سطح ملی یا بین المللی داشت این است که در وحله اول کیفیت را بالا برد و در مرحله بعدی تبلیغات گسترده داشت . و اینکه بتوانیم بازار مصرف را بشناسیم و نیازهای مصرف کنندگان را بدانیم سپس بتوان جایگاه خود را در بین مصرف کنندگان خاص خود پیدا کرد . این خود به خود مشتریان وفادار را ایجاد می کند و این به نوبه خود یک تبلیغ بدون هزینه میباشد .

برند خوب چه برندی است

یک برند خوب دارای ویژگی هایی است که ما در این مقاله آن ها را برای شما شرح می دهیم :
- شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
- یک نام تجاری خوب باید بتواند پیام محصول را به مصرف کننده برساند.
- باعث افزایش فروش شود و وجهه و شهرت شرکت ها را افزایش دهد
- تلفظ آن ساده و روان باشد .
- به خاطر سپردن آن آسان باشد .
- توجه مصرف کننده را به خود جلب کند .
- مزایای استفاده از محصول را در خود داشته باشد .
- موقعیت محصول را درمیان محصولات رقیب مشخص سازد .

مهمترین شاخصه و مزیت ثبت برند

به خاطر داشته باشید یک  برند ثبت شده و نام تجاری نام کامل کسب و کار شما است و هویت شرکت شما را معرفی میکند پس تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند و به عبارتی شرکت های رقیب نمی توانند از برند شما یا برندی که شباهت زیادی با برند شما دارد(به اندازه ای که موجب گمراهی مشتریان میشود) استفاده کنند. پس بهتر است هرچه زود تر در جهت ثبت آن اقدام نمایید .

مراحل ثبت برند

در مرحله ی اول ثبت برند فرد متقاضی باید بداند تسلیم اظهارنامه علامت تجاری تنها از طریق تکمیل فایل الکترونیکی(اظهارنامه الکترونیکی) امکان پذیر می باشد. متقاضی ثبت برند باید قبل از پر نمودن اظهار نامه الکترونیکی ثبت علامت، مدارک خود را تکمیل نماید.

مدارک مورد نیاز برای(برند)

مدارک اشخاص حقیقی برای ثبت برند

•    کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
•    مجوز فعالیت در رشته مربوطه (اعم از جواز کسب، جواز تاسیس از صنایع، پروانه بهره برداری و...)
•    کارت بازرگانی (ارائه کارت بازرگانی برای متقاضیانی که در علامت تجاری خود از حروف لاتین استفاده می کنند و همچنین برای متقاضیانی که صادرات دارند، الزامی می باشد)
•    مدارک نماینده قانونی ]درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد[
•    نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی (ابعاد 6 × 6 سانتی متر) (درصورت سه بعدی بودن علامت درخواستی، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.)
•    استفاده از حق تقدم: درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر6ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

اشخاص حقوقی و مدارک لازم برای ثبت برند

 • آگهی تاسیس شرکت
  •    آخرین آگهی تغییرات شرکت
  •    کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبین امضاء
  •    مجوز فعالیت در رشته مربوطه (اعم از جواز کسب، جواز تاسیس از صنایع، پروانه بهره برداری و...)
  •    کارت بازرگانی (ارائه کارت بازرگانی برای متقاضیانی که در نام تجاری خود از حروف لاتین استفاده می کنند و همچنین برای متقاضیانی که صادرات دارند، الزامی می باشد)
  •    مدارک نماینده قانونی (درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد)
  •    نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی (ابعاد 6 × 6 سانتی متر) (درصورت سه بعدی بودن علامت درخواستی، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.)

حق تقدم ثبت برند در سطح ملی و بین المللی

 •    استفاده از حق تقدم ثبت برند در سطح ملی یا بین المللیدرصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر6ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
  متقاضی پس از جمع آوری مدارک مورد نیاز و مراجعه به وب سایت اداره مالکیت صنعتی،اداره ثبت علائم تجاری، از طریق گزینه ثبت اظهارنامه علامت تجاری اقدام به تکمیل اظهارنامه به صورت گام به گام نماید.
  در زمان پر نمودن اطلاعات اظهارنامه، وارد نمودن اطلاعات اعم از شماره تلفن همراه، ثابت و آدرس ایمیل به صورت دقیق و صحیح جهت پیگیری پرونده پس از دریافت شماره اظهارنامه الزامی می باشد.
  پس از وارد نمودن اطلاعات نوبت به بارگذاری ضمائم اظهارنامه می رسد که در این مرحله تصویر تمامی مدارک متقاضی به همراه مجوزها و تصویر علامت به ترتیب بارگذاری می گردد.

ثبت برند اینترنتی

 • در ثبت اینترنتی برند پس از انجام مرحله قبل، متقاضی با انتخاب گزینه بازگشت به فرآیند از مرحله بارگذاری ضمائم خارج شده و به صفحه بازبینی اطلاعات وارد می شود. در این قسمت متقاضی باید تمامی اطلاعات و ضمائم بارگذاری شده را به دقت مورد بازبینی قرار داده و از درستی و صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل نماید.
  پس از تایید اطلاعات (باید دقت شود با تایید اطلاعات و پرداخت هزینه ها، امکان انجام هیچگونه اصلاحاتی بر روی پرونده وجود نخواهد داشت)، فرآیند وارد مرحله واریز هزینه های ثبت اظهارنامه می گردد و متقاضی به درگاه اینترنتی بانک متصل شده و با وارد نمودن اطلاعات کارت بانک خود اقدام به واریز هزینه می نماید.
  پس از واریز هزینه شماره اظهارنامه به متقاضی ارائه می گردد.
  با واریز هزینه اظهارنامه پرونده در نوبت کارتابل کارشناسی قرار گرفته تا بررسی های اولیه در خصوص مدارک و ضمائم صورت گیرد.

ثبت اظهارنامه برند

 • در زمان بررسی اظهارنامه، کارشناس در صورت وجود نقص در مدارک مراتب را از طریق ابلاغیه ای به مالک علامت اعلام می نماید. (متقاضی موظف است حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ ابلاغ موارد نقص را برطرف نماید، در غیر اینصورت اظهارنامه باطل خواهد شد.)
  در صورت کامل بودن مدارک، چنانچه برای نام و یا علامت درخواستی سوابقی وجود نداشته باشد، آگهی تقاضای ثبت برای نام و یا علامت درخواستی، جهت درج در روزنامه رسمی صادر نموده تا چنانچه ادعایی نسبت به علامت درخواستی وجود ندارد مراحل مربوط به ثبت رسمی علامت صورت گیرد.
  در صورتی که ادعایی نسبت به علامت مورد تقاضا وجود نداشته باشد، آگهی ثبت علامت رسمی که حاوی مشخصات مالکین علامت و شماره ثبت رسمی می باشد، جهت درج در روزنامه رسمی و انتشار برای عموم، صادر می گردد.
  پس از انتشار آگهی رسمی، متقاضی یا نماینده قانونی وی می تواند با مراجعه به اداره ثبت علائم تجاری، نسبت به دریافت گواهینامه ثبت علامت تجاری اقدام نماید

 

هزینه های ثبت برند

 

ردیف

اقلام هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند برای شخص حقیقی

هزینه ثبت برند برای شخص حقوقی

1

حق ثبت اظهارنامه به ازاء یک طبقه

هر طبقه اضافی

200.000

20.000

400.000

40.000

2

حق ثبت علامت به ازاء یک طبقه

حق ثبت هر طبقه اضافی

1.200.000

100.000

2.400.000

200.000

3 حق ثبت تمدیددوره‌های ده ساله معادل حق ثبت علامت
4 جریمه تأخیر در تمدید ثبت معادل نصف حق ثبت علامت
5 هزینه استعلام برای انتقال، اجازه بهره‌برداری یا اعراض 50.000 100.000
6

حق ثبت انتقال  قراردادی و قهری به ازاء هر طبقه (با هر تعداد کالا و خدمات)

حق ثبت انتقال برای هر طبقه اضافی

100.000

50.000

200.000

100.000

7

حق ثبت مجوز بهره‌برداری یا فسخ وخاتمه آن به ازاء یک طبقه (با هر تعداد کالا و خدمات)

حق ثبت اجازه بهره‌برداری یا فسخ و خاتمه آن به ازای هر طبقه اضافی

100.000

 

50.000

200.000

 

100.000

8 هزینه هربار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن 50.000 100.000
9 حق ثبت انتقال اظهارنامه یا اجازه بهر‌ه‌برداری از آن 50.000 100.000
10 حق ثبت تغییرات (غیر از انتقال مالکیت و اجازه بهره‌برداری) 50.000 100.000
11 هزینه صدورگواهی المثنی 100.000 200.000
12 هزینه رونوشت مصدق 5000 10.000
13 هزینه اخذ تأییدیه تسلیم اظهارنامه یا صدورگواهی‌نامه 15.000 30.000
14 هزینه رسیدگی به اعتراض به رد ثبت (کمسیون) 500.000 750.000
15 هزینه رسیدگی به اعتراض به تقاضای ثبت (کمسیون) 1.500.000 3.000.000
16 ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه 3.000.000 4.500.000
17 هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین‌المللی به عنوان اداره مبدأ 200.000 400.000

 

 استعلام ثبتبرند

جستجوی و استعلام برند و علامت تجاری

قبل ثبت اظهارنامه علامت در اداره علائم تجاری جستجوی علامت صورت می گیرد تا معلوم شود آیا علامت مورد نظر یا علامت های مشابه آن در طبقات مورد نظر متقاضی سابقه ثبت داشته یا خیر و در صورت عدم سابقه اقدام به ثبت آن گردد تا رد اظهارنامه از سوی کارشناسان علامت در اداره مالکیت صنعتی موجب صرف هزینه و اتلاف وقت متقاضی نشود.

سامانه رسمی ثبت برند

پایگاهی که به طور رسمی بتوان علامت تجاری را در آن جستجو نمود وجود ندارد اما با توجه به اینکه آگهی ثبت هر علامت تجاری باید در روزنامه رسمی منتشر شوند لذا نشانی وب سایت روزنامه رسمی برای جستجوی علامت از سال 1382 تاکنون در آدرس http://www.rrk.ir/News/NewsList.aspx   و سایت اداره مالکیت صنعتی با آدرس http://ip.ssaa.ir/BSigns/search.aspx   در دسترس قرار داده می شود.

مزایای ثبت برند و علائم تجاری

توجه داشته باشید که : ثبت علامت تجاری یا ثبت برند از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن کالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت هزینه، صاحب اثر را محافظت می‌کند .

مدت زمان اعتبار برند ثبت شده

مدت زمان این ثبت برند , ثبت لوگو محدود است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود , به واسطه پرداخت هزینه های مربوطه را خواهد داشت .

محافظت از برند ثبت شده

با ثبت برند امکان محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام‌ها اجازه متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند،را دارید .

سود اقتصادی ثبت برند

ثبت برند و علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این ابتکار را ترویج می‌دهند . پس برند خود را ثبت کنید

قوانین ثبت برند

قوانین حفاظت برند و علائم تجاری همچنین مانع از تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از برند ثبت شده مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند .این نظام ( ثبت برند ,ثبت لوگو , ثبت ارم , ثبت برند , ثبت علائم تجاری) ، آگاهی و امکان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش کالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می بخشد

مقالات راهنمای ثبت برند

 • علامت تجاری و عدم استفاده از آن

 • طرح علامت تجاری

 • نوع استفاده از علامت تجاری

 • بهره کشی از علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری و تغییر مالکیت آن

 • علائم تجاری و ثبت آنها

 • نقش  برند و راهنمای ثبت علائم تجاری

 • تجمع کارکنان گرد علامت تجاری

 • هدف از ثبت علامت چیست

 • دامنه محافظت علامت تجاری

 • ثبت برند در ایران

 • نکات طراحی و انتخاب علامت

 • تاریخچه و جزئیات مرتبط با  ثبت برند در ایران

 • مراحل تجدید علامت تجاری

 • مدیریت علامت تجاری

 • علامت تجاری و برند ثبت شده در ایران چه کاری انجام می دهد؟

 • عدم ایجاد علامت تجاری اشتباه در نظر مشتری

 • دلایل حمایت از علائم تجاری

 • علایم تجاری

 • نام تجاری و ماهیت حقوقی آن

 • علائم تجاری و اشکال مختلف آن

 • علامت های تجاری ممنوع۱

 • ابطال ثبت برند

 • نقض علامت تجاری گروهی

 • درخواست ابطال  ثبت برند علامت تجاری گروهی

 • علائم تجاری گروهی

 • استقلال و ابطال برند و علائم تجاری

 • علامت تجاری و نام دامنه

 • علامت تجاری و اسامی تجاری

 • علامت تجاری و شرایط ابطال برند چیست ؟

 • مدت اعتبار ثبت  برند و علامت تجاری

 • استفاده عملی از علامت

 • ثبت علائم تجاری و دلایل اصلی رد تقاضا

 • روش های ارزشگذاری برند

 • اهداف ثبت برند و علامت تجاری

 • طرح جدید و خلاقانه و تأثیر برکسب و کار

 • عام شدن علامت یا ژنریک

 • برند محلی،منطقه ای، ملی

 • ثبت برند جهانی

 • انتقال علامت در قالب عقد وثیقه

 • با برند متمایز شوید

 • ثبت علامت تجاری و اعتراض به آن

 • انتشار ثبت علامت

 • علامت تجاری و تقلب در عرضه کالا

 • علائم تجاری و استفاده از آن

 • ثبت علائم تجاری

 • نام تجاری شرکت

 • ثبت علامت صوتی

 • ضمانت اجرای حقوقی علامت

 • حق انتقال علامت تجاری

 • علائم تجاری غیر قابل ثبت

 • ۸ روش برای برندسازی کسب و کار

 • علامت ملی و بین المللی

 • کارکرد علامت تجاری

 • برند (نما نام )

 • انواع نام های برند

 • نمایندگی تجاری و وکالت

 • انتقال اظهارنامه علامت تجاری

 • شرط عدم گمراهی علامت

 • علامت تاییدی یا تضمینی

 • علامت تجاری و طرح صنعتی

 • علامت تجاری و علامت کارخانه

 • علامت تجاری و علامت صنعتی

 • نقض علامت تجاری

 • تغییر در علامت

 • اجازه بهره برداری از علامت تجاری

 • تبلیغات علائم تجاری

 • عدم استفاده از علامت ثبت شده

 • ثبت خارجی علامت

 • تفاوت نام تجاری و علامت تجاری

 • ثبت علائم تجاری و حمایت از علامت

 • بهره برداری از علامت تجاری

 • علامت جمعی

 • نقل وانتقال برند و علامت تجاری

 • هزینه  انتقال برند و ثبت علامت تجاری

 • قوانین انتقال علامت تجاری و برند

 • علامت تجاری و اختراع

 • نام تجاری فانتزی

 • صحت در علائم تجاری

 • انتخاب نام تجاری

 • علامت های تجاری ممنوع

 • خصوصیات یک نام تجاری

 • علائم تجاری غیر قابل ثبت

 • تاریخچه علامت تجاری

 • قوانین ثبت علامت تجاری تصویری

 • نام گذاری برای شرکت تجاری

 • علامت تجاری توصیفی

 • حذف علامت تجاری ثبت شده

 • انتقاد از علامت تجاری

 • علائم  و برندغیرقابل ثبت

 • حمایت از نام تجاری

 • ثبت برند و سازمان جهانی تجارت

 • کدام نوع از نشانه ها و برند ها  قابل ثبت است؟

 • طبقات قابل ثبت در علامت تجاری

 • علامت تجاری و برند غیر قابل ثبت در ایران

 • فرایند لغو علامت و اثر آن

 • طبقه بندی علامت تجاری

 • علامت تجاری و نام تجاری

 • شمایل برند قابل ثبت

 • انواع علامت تجاری و برند قابل ثبت

 

طراحی و بهینه سازی وب سایت       برنامه ریزی تحصیلی             دوربین مدار بسته          مشاوره درسی             مشاوره روانشناسی       مشاوره خانواده        مشاوره پایان نامه                  انجام پایان نامه

 

ثبت برند و علائم تجاری در یک نگاه

16 Apr 2017

ثبت علامت تجاری

اعتراض به ثبت علامت تجاری

اعتراض به ثبت علامت تجاری بین المللی

حق اعتراض به علامت تجاری ثبت شده از سوی ذینفع در کنوانسیون های مربوط پیش بینی شده است و قوانین داخلی کشورها نیز این اختیار را برای ذینفع در نظر گرفته اند که در صورت داشتن دلائل محکمه پسند نسبت به ابطال علامت تجاری ثبت شده اقدام کند.

اعتراض به ثبت علامت تجاری در ایران

در حقوق داخلی ایران نیز بر اساس قانون ثبت علائم و اختراعات و آئین نامه مربوط این حق برای ذینفع پیش بینی شده است.
بر اساس ماده ۱۶ قانون ثبت علائم و اختراعات، اشخاص زیر می توانند نسبت به علامتی که تقاضاضی ثبت آن شده یا به ثبت رسیده است اعتراض کنند: 

چه کسانی میتوانند به علامت تجاری ثبت شده اعتراض کنند؟

کسانی که آن علامت را علامت تجاری خود می دانند. میتوانند اعتراض کنند

کسانی که آن علامت با علامت آن ها به اندازه ای شباهت دارد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه می اندازد. میتوانند اعتراض کنند

بر اساس ماده ۶۱ آئین نامه ، هرکس بخواهد ابطال علامت تجاری را که در ایران ثبت شده تقاضا کند باید به دادگاه شهرستان تهران (دادگاه مومی تهران) دادخواست بدهد. میتوانند اعتراض کنند

 

مطالب مرتبط با اعتراض به ثبت برند و علامت تجاری

نقش علائم تجاری و شرایط اعتراض به آن

 • اعتراض به ثبت علامت در ایران

  اعتراض وابطال ثبت علامت

  اعتراض ونقض علامت تجاری گروهی

  اعتراض به علامت تجاری چیست ؟

 •  

 •  

 •  

 •  

 

انتشار ثبت علامت

انتشار ثبت نشان و علامت تجاری

انتشار علامت تجاری ثبت شده در ایران

در ثبت داخلی ایران ، بعد از تایید علامت توسط اداره و عدم وجود اعتراض برای تقاضای ثبت ، ثبت علامت توسط روزنامه رسمی منتشر می شود .

انتشار علامت تجاری ثبت شده بین المللی

 

در ثبت بین المللی مادرید ، با توجه به ماده ۱۴ آیین نامه مشترک موافقتنامه و پروتکل مادرید، هرگاه دفتر بین المللی تشخیص دهد که در دفتر ثبت اظهارنامه بین المللی آیین نامه و شرایط مربوط رعایت شده است، علامت مورد نظر را در دفاتر ثبت بین المللی ثبت خواهد کرد. ادارات کشورهای متعاهد را در مورد ثبت بین المللی مطلع خواهد کرد ، مراتب را به اداره مبدا عینا اطلاع خواهد داد و گواهینامه مربوطه را به مالک ارسال خواهد کرد.
هرگاه اداره مبدا مایل باشد و دفتر بین المللی را مطلع کرده باشد، گواهینامه ثبت از طریق اداره مبداء برای مالک فرستاده خواهد شد.
همان طور که در ماده ۳۲ آئین نامه فوق آمده است، اطلاعات مربوط به ثبت های بین المللی از جمله ثبت بین المللی علائم تجاری، در مجله ای منتشر خواهد شد.

لیست مطالب مرتبط با انتشار ثبت علامت و نشان تجاری

 • علامت تجاری و عدم استفاده از آن

 • طرح علامت تجاری و انتشار آن

 •  

نقض نشان تجاری و برند

ثبت نشان تجاری

نشان تجاری و فرایند ثبت آن همواره مورد سئوال فعالان اقتصادی و مدیران کسب و کار ها بوده است . مرکز تخصصی ثبت نشان تجاری آتین با داشتن تیم های متخصص و حقوق دانان مجرب در کلیه مراحل ثبت نشان تجاری , ابطال , انتقال , دعوای نقض و… در کنار شماست . علاوه بر این ما سعی داریم در وبسایت خود کلیه قوانین حقوقی مرتبط با ثبت علامت و نشان تجاری در قالب مقالات متعدد برای شما منتشر کنیم . همچنین اکثر مقالات و مرجع آنها بصورت فایل پی دی اف قابل دانلود میباشد.

نقض برند و نشان تجاری

وظیفه اجرای حقوق ناشی از ثبت نشان تجاری عمدتا به عهده مالک برند است.

شرکت شما بعنوان مالک نشان تجاری باید هر نوع مورد نقض حق برند را شناسائی کند

در مورد اقداماتی که باید برای اجرای حقوق نشانه تجاری اتخاذ شوند تصمیم گیری کند.اگر فکر می­کنید شخصی نشانتجاری و برند شما را نقض می­کند، کسب نظر و مشورت تخصصی همیشه کاری مفید است. وکیل مالکیت معنوی مناسب ترین شخصی است که اطلاعات مربوط به گزینه­ های موجود در کشور شما و احتمالا در کشورهای همجوار را در اختیار شما قرار خواهد داد تا بتوانید علیه جعل و نقض حق اقامه دعوی نمائید و در خصوص نحوه اجرای حقوق تان راهنمائی و مشاوره لازم را در اختیارتان قرار می دهد.

دعوای نقض نشان تجاری ثبت شده

مراحل اقدام در هنگام نقض برند و نشان تجاری

اگر حقوق برند و نشان تجاری شما نقض می­شود، ممکن است بعنوان گام اول به شخصی که حقوق شما را نقض می­کند نامه­ای ارسال کنید (که عموما اظهارنامه نامیده می­شود) و وی را از وجود طرح احتمالی دعوی مطلع کنید. برای تنظیم این نامه توصیه می­شود به یک وکیل علائم تجاری مراجعه نمائید.
اگر کسب و کار شما معتقد است نقض بصورت عالمانه انجام می­شود و محل فعالیت­های ناقض حق را می­شناسید، می­توانید با کمک وکیل علائم تجاری با دریافت دستور توقف بطور غیرمنتظره عمل کنید (معمولا این دستور از دادگاه صالح دریافت می­شود) و بدون اعلام قبلی به شرکت یا شخص ناقض حق مراجعه نمایید .
شخص ناقض حق ممکن است بنا بر دستور مقامات قضائی ملزم شود هویت افرادی که به تولید و توزیع کالاها و خدمات جعلی مشغولند و همچنین کانال های توزیع آنها را به شما اطلاع دهد. مقامات قضائی ممکن است بنا بردر خواست شما بعنوان عامل مؤثر بازدارنده نقض حق دستور دهند کالاها یا موارد جعلی منهدم شوند یا از مجاری تجاری بدون دریافت هیچگونه مبلغی خارج شوند.

جلوگیری از نقض نشان تجاری و برند

به منظور جلوگیری از واردات کالاهای دارای نشان تجارتی جعلی، مالکین برند در بسیاری از کشورها می­توانند از طریق مقامات ملی گمرکی در مرزهای بین­المللی اقدامات لازم را اتخاذ کنند. شرکت شما بعنوان مالک نشان تجاری ممکن است کمک مقامات گمرکی را در مرز جویا شود، یعنی قبل از اینکه کالاهای جعلی در کشور مورد نظر توزیع شوند. کمک گمرک عموما مستلزم پرداخت هزینه مقرر خواهد بود که در مورد آن می­توانید با مقامات گمرکی مربوط تماس بگیرید.

مرجع رسیدگی به امور نقض برند و نشان تجاری

در برخی موارد، داوری یا میانجیگری راهی مؤثر برای پرداختن به موضوع نقض حق برند است. داوری عموما دارای این امتیاز است که در مقایسه با رسیدگی در دادگاه ارزان­تر و رسمیت کمتری دارد و مدت زمان کوتاه­تری طول می­کشد. همچنین اجرای رای داوری در سطح بین­المللی بسیار آسانتر است. امتیاز میانجیگری در این است که طرفین فرآیند حل اختلاف را کنترل می­کنند. بنابراین، این کار می­تواند به روابط تجاری خوب با سایر شرکت­ها و اشخاص که شرکت شما ممکن است مایل باشد در آینده با آنها همکاری کند ، کمک خواهد کرد.

مطالب مشابه ثبت نشان تجاری و نقض نشان تجاری

 • علامت تجاری و عدم استفاده از آن

 • طرح علامت تجاری

 • نوع استفاده از علامت تجاری

 • بهره کشی از علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری و تغییر مالکیت آن

 • علائم تجاری و ثبت آنها

 • نقش علائم تجاری

 • تجمع کارکنان گرد علامت تجاری

 • هدف از ثبت علامت چیست

 • دامنه محافظت علامت تجاری

 • ثبت نشان تجاری در ایران

 • نکات طراحی و انتخاب علامت

 • تاریخچه و جزئیات مرتبط با علامت تجاری

 • مراحل تجدید علامت تجاری

 • مدیریت علامت تجاری

 • علامت تجاری چه کاری انجام می دهد؟

 • عدم ایجاد علامت تجاری اشتباه در نظر مشتری

 • دلایل حمایت از علائم تجاری

 • علایم تجاری

 • نام تجاری و ماهیت حقوقی آن

 • علائم تجاری و اشکال مختلف آن

 • علامت های تجاری ممنوع۱

 • ابطال ثبت علامت

 • نقض علامت تجاری گروهی

 • درخواست ثبت علامت تجاری گروهی

 • علائم تجاری گروهی

 • استقلال علائم تجاری

 • علامت تجاری و نام دامنه

 • علامت تجاری و اسامی تجاری

 • علامت تجاری چیست ؟

 • مدت اعتبار ثبت علامت تجاری

 • استفاده عملی از علامت

 • ثبت علائم تجاری و دلایل اصلی رد تقاضا

 • روش های ارزشگذاری برند

 • اهداف ثبت علامت تجاری

 • طرح جدید و خلاقانه و تأثیر برکسب و کار

 • عام شدن علامت یا ژنریک

 • برند محلی،منطقه ای، ملی

 • برند جهانی

 •  

ثبت علامت صوتی

ثبت نشانه و علامت تجاری صوتی

ثبت علامت صوتی چیست؟

علامت صوتی ، علامتی است که دارای صدا ، جملات دارای آهنگ خاص و یا موزیک و یا امثال آن باشد.

این گونه علائم نیاز به طراحی خاص از جمله نیاز به طراحی یک نت موسیقی توام با طیف مخصوص دارد. این نوع علائم به ترتیبی در کالا و یا تولیدات یا بروی کارتهای تبلیغاتی نصب میشوند که مشتری و مصرف کننده میتواند از طریقی، مثلا با تماس دست یا فشار بر نقطه ای از علامت صدا یا نت مخصوص را بشنود و از این طریق به خواسته خود دست یابد و محصول یا خدمات اصیل را از مشابه به آن تشخیص دهد و در انتخاب آن گمراه نشود.

قوانین ثبت علامت تجاری صوتی

همان طور که قبلا اشاره شد ، امروزه در قوانین اکثر کشورهای صنعتی از جمله در بند سوم ماده ۷۱۱-۱ قانون مالکیت فکری و صنعتی فرانسه، علائم صوتی به عنوان علامت تجاری ،صنعتی یا خدماتی پذیرفته شده و ثبت آن به موجب قانون جدید مصوب سال ۱۹۹۲ مورد قبول شده است در حالی که طبق قوانین قبلی فرانسه علامت صوتی قابل ثبت نبود .

ثبت علامت صوتی به عنوان علامت تجاری ،صنعتی یا خدماتی از نظر بین المللی با توجه به ماده ۹ پروتکل مادرید پذیرفته شده است

در متن اظهارنامه بین المللی ثبت علائم صوتی باید عبارت “علامت صوتی” قید گردد.

در نظام حقوقی ایران با این که کشور ما عضو کنوانسیون پاریس است و به پروتکل مادرید و آیین نامه آن ملحق شده است، طبق بند الف ماده ۳۰ قانون جدید ثبت علائم مصوب ۱۳۸۶، ثبت علایم صوتی پذیرفته نشده است .

 

علائم تجاری غیر قابل ثبت

علامت تجاری غیر قابل ثبت

علامت باید کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه ی دیگر متمایز سازد، وگرنه از هدف خود دور می افتد و قابل ثبت نیست.

علامت نباید به صورت کامل یا گمراه کننده ای، شبیه یا ترجمه ی یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است و یا قبلا به نام مالک ثبت شده است یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که از نظر ارتباط و شباهت، سبب فریب و گمراهی می شود. 

علائم تجاری مشابه غیر قابل ثبت هستند

در مورد کالاهای غیر مشابه نیز نباید عین یا شبیه آن قبلا ثبت و معروف شده باشد؛ مشروط بر آنکه عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف، ارتباط وجود داشته باشد و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه بزند؛ همچنین نباید درمورد مبدا جغرافیای محصول گمراهی ایجاد کند.

علامت تجاری تقلیدی غیر قابل ثبت هستند

علامت تجاری نباید عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم یا سایر نشان های مملکتی، نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که زیر نظر کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند، باشد یا موارد مذکور، یکی از اجزای آن علامت باشد؛ مگر آن که مقام صلاحیت دار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه ی استفاده از آن صادر کند. 
علامت تجاری نباید مخالف با موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه و متعارض با فرهنگ اسلامی باشد و بر فرهنگ عمومی تاثیر منفی بگذارد.
نکته ی مهم در حقوق ایران، حمایت از علائم قابل رویت است، برخلاف برخی کشورها که حتی از اصوات برای تمایز محصولات و خدمات حمایت می کنند.

 

انتقال و تغییر اظهارنامه علامت تجاری

تغییر علامت تجاری

در حقوق ایران علاوه بر مالکیت علامت ثبت شده، مالکیت اظهارنامه نیز قابل تغییر و نقل و انتقال است.

با توجه به ماده ۴۸ قانون مصوب ۱۳۶۸، تغییر در مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه علامت تجاری ، باید از طریق ارائه درخواست کتبی هر ذینفع از اداره مالکیت صنعتی انجام شده و به ثبت برسد.

تغییر مالکیت علامت تجاری

تغییرات در مالکیت علامت تجاری و اظهارنامه نیاز به آگهی ندارد و تاثیر این گونه تغییر نسبت به اشخاص ثالث منوط به تسلیم درخواست مذکور است.

تغییر مالکیت اظهارنامه علامت تجاری

با توجه به قسمت اخیر ماده یاد شده، هرگونه تغییر در مالکیت اظهارنامه علامت جمعی منوط به موافقت قبلی رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور است.
همانطور که در ماده ۲۲ ایین نامه مصوب ۱۳۸۷ صراحت دارد انتقال حق مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه باید به درخواست کتبی هر ذینفع، به مرجع ثبت اعلام و در پرونده مربوط درج گردد. اعمال این تغییر منوط به پرداخت هزینه مقرر در جدول هزینه ها خواهد بود.
به موجب تبصره ذیل ماده یاد شده، انتقال جزئی حق تغییر مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه مستلزم تسلیم اظهارنامه جداگانه توسط منتقل الیه است. همچنین با توجه به ماده ۱۷۸ آیین نامه ۱۳۸۷، انتقال مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه به موجب سند رسمی به عمل می آید. دفترخانه اسناد رسمی باید قبل از تنظیم سند مربوط نسبت به آخرین وضعیت اظهارنامه مورد نظر از مرجع ثبت استعلام نماید.

تغییرات  و انتقال مالکیت علامت تجاری

در قانون ایران مانند بسیاری از کشورها ، انتقال و تغییر مالکیت علامت تجاری و اظهارنامه علامت تجاری پذیرفته شده است و مالک علامت تجاری می تواند به محض ثبت اظهارنامه مالکیت خود نسبت به آن را به دیگری منتقل کند.

ثبت این انتقال و تغییر نشان و علامت تجاری در مرجع ثبت ضرورت دارد و تنها در این صورت است که این نقل و انتقال در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد می باشد.

با توجه به بند (۲) و همچنین ماده ۱۷۸ آیین نامه باید گفت که اولا: انتقال مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه باید به موجب سند رسمی به عمل آید. ثانیا: علاوه بر تنظیم سند رسمی مراتب انتقال و تغییر علامت تجاری، نیز باید در مرجع ثبت به ثبت برسد.

اگرچه برای ثبت مراتب انتقال و تغییر علامت تجاری در مرجع ثبت درخواست ضرورت دارد لیکن لازم نیست که این درخواست در فرم مخصوص باشد.

تغییر مالکیت اظهارنامه نیاز به آگهی ندارد و تغییر مالکیت علامت و نشان تجاری و اظهارنامه از این حیث با تغییر مالکیت در علامت تجاری ثبت شده ، تفاوت اساسی دارد.

شرایط و تشریفات مربوط به تغییر در مالکیت اظهارنامهدر مقایسه با تغییر در مالکیت علامت تجاری ثبت شده، کمتر است.

متقاضی بعد از تسلیم اظهارنامه ثبت علامت، میتواند مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه را تحت شرایطی به دیگری منتقل کند. و مالکیت علامت تجاری را تغییر دهد.

انتقال  و تغییر علامت تجاری بصورت جزئی حق مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه منوط به تسلیم اظهارنامه جداگانه توسط منتقل الیه است.

ذینفع  تغییر علامت تجاری می تواند انتقال دهنده یا منتقل الیه و یا قائم مقام قانونی آنها باشد.
10-  تاثیر اینگونه تغییر نسبت به اشخاص ثالث صرفا منوط به تسلیم درخواست به مرجع ثبت نیست بلکه باید این درخواست به ثبت برسد.
11-  تغییر در مالکیت اظهارنامه علامت جمعی با توجه به اهمیت این نوع علائم منوط به موافقت قبلی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

 

قوانین ثبت علامت و نشان تجاری تصویری

ثبت نشان وعلامت تجاری تصویری

علامت هایی که شامل تصاویر کالاها می باشند در حال حاضر به عنوان علامت تجاری قابل ثبت است. با این وصف به منظور تضمین این امر که دیگر تجار، دارای منافعی مشروع و قانونی در استفاده از آن ها می باشند، ثبت علائم تصویری تابع محدودیت ها و ضوابط خاصی شده است. به ویژه در صورتی که علامت، منحصرا شامل تصویری باشد که منتج از ماهیت خود کالاها، یا تصویری از کالا است که برای به دست آوردن نتیجه فنی ضرورت دارد، یا تصویری است که ارزش و بهای اساسی به کالاها می دهد، قابل ثبت نخواهد بود. نباید فراموش کرد که این شرایط و ضوابط، علاوه بر مواردی است که عموما برای همه انواع علامت تجاری کاربرد دارد و به ویژه این شرط که علامت باید متمایز باشد نه توصیفی. چنانچه هر علامتی، برخلاف ضوابط خاص علامت های تصویری باشد احتمال اینکه برای به ثبت رسیدن، به اندازه کافی متمایز باشد نیز بسیار زیاد خواهد بود.

قوانین ثبت نشان و علامت تجاری تصویری در ایران

پرونده مربوط به ریش تراش دوار سه تیغه فلیپس، نشانگر آن است که ضوابط خاص علامت های تصویری چگونه ذر عمل به کارگرفته می شود. علامت فلیپس عملا شامل تصویر ریش تراش دوار سه تیغه آن، مشتمل بر سه نوک گرد، با تیغه های دوار به شکل یک مثلث متساوی الاضلاع بود.در عمل، هر کسی این شکل را به عنوان ثبت خود تصویر تلقی می نمود. بر مبنای همین علامت بود که علیه شرکت رمینگتون، به ادعای نقض علامت تجاری بواسطه فروش ریش تراش دوار سه تیغه ای که در آن نیز از سه نوک دوار استفاده شده بود که تشکیل یک مثلث متساوی الاضلاع را می داد، طرح دعوی شد. رمینگتون مدعی بود که علامت تجاری فلیپس به چند دلیل فاقد اعتبار است، از جمله اینکه مطابق با ضوابط خاص برای علائم تصویری نیست.

ضوابط ثبت علامت و نشان تجاری تصویری

در رابطه با ضابطه نخست ثبت علامت تجاری تصویری ادعای رمینگتون آن بود که چون تصویر به ثبت رسیده، ناشی از ماهیت ریش تراش دوار سه تیغه می باشد نمی بایست به ثبت رسیده باشد. با این حال دادگاه تجدید نظر بر این اعتقاد بود که هدف از ضابطه مزبور، غیر ممکن ساختن ثبت تصاویر اساسی ای است که بایستی برای استفاده در اختیار همه مردم باشد. در این پرونده، تصاویر دیگری از ریش تراش ها و به ویژه دیگر تصاویر ممکن برای ریش تراش های سه تیغه، مطرح بوده و بنابراین هیچ گونه دلیل خاصی برای عدم ثبت این شکل خاص وجود نداشته است. در ارتباط با ضابطه دوم، رمینگتون استدلال نمود که ویژگی های اصلی و اساسی تصویری که در علامت تجاری به نمایش درآمده است برای به دست آوردن یک نتیجه فنی بوده و بنابراین نبایستی قابل ثبت شناخته شود. دادگاه تجدید نظر، این استدلال را پذیرفته و این ادعای شرکت فلیپس را که چون راه های دیگری نیز برای به دست آوردن همان کاربرد فنی وجود دارد (به عنوان مثال، استفاده از چهارنوک به جای سه نوک یا قراردادن نوک ها در وضعیت و شکل متفاوت) علامت آن ها دارای اعتبار است، رد کرد. این مساله نیز به دادگاه اروپایی احاله گردید و این دادگاه نیز به همین نتیجه رسید و بدین ترتیب شرکت فلیپس بازنده دعوی شد. در ارتباط با شرکت سوم، استدلال رمینگتون مبنی بر اینکه شکل به ثبت رسیده، ارزش و اعتبار بسیاری به کالا داده و بنابراین قابل ثبت نمی باشد مردود اعلام شد. دادگاه تجدید نظر چنین اظهارنمود که بین شرط دوم که تصاویر کاربردی را منع می کند و شرط سوم که تصاویرِ”از نوع زیبایی و ذوق” را غیر قابل ثبت می داند، تمایز وجود دارد.

شرایط ثبت نشان و علامت تجاری تصویری

تنها در صورتی که تصویر، به عنوان تصویر، دارای ارزش اساسی باشد بایستی بر این مبنا قابلیت ثبت مستثنا گردد. بر اساس واقعیت های موجود در پرونده مزبور دادگاه به این نتیجه رسید که هیچگونه دلیلی مبنی بر جمع این شرایط وجود ندارد.

لیست مطالب ثبت نشان تجاری تصویری

 • نقش علائم تجاری تصویری

 • تجمع کارکنان گرد علامت تجاری

 • هدف از ثبت علامت چیست

 • دامنه محافظت علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری تصویری در ایران

 • نکات طراحی و انتخاب علامت

 • تاریخچه و جزئیات مرتبط با علامت تجاری

 • مراحل تجدید علامت تجاری

نشان و علامت تجاری توصیفی

ثبت  نشان و علامت تجاری تصویفی

کسانی که تصمیم به انجام کار در تحت نامی می گیرند که غیر از توصیف آن کار تقریبا نقش دیگری ندارد نمی توانند در صورتی که دیگران نیز همین کار را انجام دهند، نسبت به کار آنان شکایت نمایند و بایستی تفاوت های کوچک میان نام تجاری خود و دیگران را تحمل نمایند. در دعوایی در سال ۱۹۴۶ بین شرکت های رقیب در نظافت های ساختمان اداری، نظر دادگاه بر این بود که اسامی “خدمات نظافت داری” و “انجمن نظافت ادارات” خیلی به یکدیگر نزدیک نیستند.

قوانین ثبت نشان و علامت تجاری توصیفی

بهمین نحو کسانی که بعنوان علامت تجاری تصویفی از کلماتی استفاده می نمایند که عملا توصیف کننده کالا است در صورتی که دیگران نیز کالاهای خود را با استفاده از همان عبارات توصیف نمایند حق شکایت نخواهند داشت: “چیپس تنوری” از نوع عناوینی است که محاکم مورد حمایت قرار نمی دهند. ولی در تمامی این موارد در صورتی که خوانده دارای سوء نیت باشد دادگاه در قضیه دخالت خواهد کرد. خوانده ای که سعی در مشتبه ساختن کالا یا شغل خود به جای دیگری داشته باشد خواهید دید که دادگاه آماده این باور است که او در کارش موفق شده است.

علامت هایی که مردم به عنوان علامت توصیفی تلقی می نمایند.

در رابطه با علامت های تجاری معروف که عموم مردم آنها را صرفا بعنوان نام کالای مربوطه می شناسند دشواری های خاصی مطرح می گردد. چنانچه کسی وارد مغازه آهنگری شده و درخواست “قفل ییل” جدیدی ممکن است بدنبال قفلی باشد که توسط خود کمپانی ییل ساخته شده است باشد، و یا منظور او صرفا یک قفل سلندری معمولی باشد بدون اینکه سازنده آن برایش مهم باشد. ممکن است یک اختلاط واقعی میان او پیش بیاید؛ یا ممکن متصدی فروشگاه با سوء نیت از این ابهام بعنوان یک بهانه (برای فروش کالای نامرغوب) استفاده نماید. آنگونه که یکی از دعاوی آرتکس در سال ۱۹۵۳ نشان می دهد این مساله ممکن است جلوگیری از سواستفاده را برای دارنده چنین علامتی بسیار دشوار سازد.

دعاوی ثبت علامت و نشان تجاری توصیفی

باید توجه داشت که دادگاه ها بر این اعتقاد بوده اند که از یک سو، وقتی علامت تجاری قبلی جنبه توصیفی یافته است، اضافه نمودن لغت “اصل” به آن، دوباره آن را تبدیل به یک علامت تجاری نخواهد کرد (“استانتون اصل” به جای مهره های شطرنج طرح استانتون) در حالیکه از سوی دیگر، استفاده از علامت تجاری متعلق به غیر یا اضافه کردن واژه ” نوع” مجاز شمرده نشده است. یک قاضی اسکاتلندی در یک مورد، واژه “اصل” را از نظر اهمیت تقریبا به اندازه واژه “نوع”، شیطانی خواند.

لیست مطالب ثبت علامت و نشان تجاری توصیفی

استفاده عملی از علامتو نشان توصیفی

 • ابطال ثبت نشان و علامت تجاری توصیفی

ثبت علامت تجاری در ایران

16 Apr 2017

ثبت برند در ایران

تاریخچه ثبت برند و علامت تجاری در ایران

نام تجاری و علامت تجاری عبارت از اصطلاح، نشانه، نماد، طرح یا ترکیبی از اینها می باشد. نام وعلامت تجاری به منظور شناساندن محصولات یا خدمات شرکت ها از یکدیگر کاربرد دارد.نامتجاری در عین حال که یک واژه خاص می باشد و چیزی بیش از یک کلمه نیست اما وجه تمایز با دیگر شرکتهای رقیب می باشد.


شرایط لازم برای ثبت علامت تجاری در ایران

نام برند باید بیانگر کیفیت و امتیازات محصول باشد.

تلفظ برند باید آسان باشد. حد المکان کوتاه باشد.

یک علامت تجاری باید متمایز و مشخص باشد.

ترجمه نام برند یا علامت تجاری به زبان انگلیسی آسان باشد.

باید بتوان علامت تجاری را ثبت کرد و تحت حمایت قانونی قرار داد.


 

 سنجش اعتبار  برند یا علامت تجاری در ایران

وفاداری مصرف کنندگان ایرانی به علامت تجاری و برند

پنداشت مشتری نسبت به کیفیت محصولات آن برند

توجه و حمایت علامت تجاری از جانب مصرف کننده

شناخت مردم از این برند و علامت تجاری

معروف ترین برند های تجاری دنیا

برخی از برترین و معروفترین برندها و علائم تجاری در دنیار : کوکا کولا – سونی – مرسدس بنز – مک دونالد و …

از آنجا که نام و علامت تجاری دارای اعتبار بسیاری است، اگر شرکت تعداد محصولات خود را زیاد کرد می تواند با همان نام و علامت تجاری وارد بازار کند.در برخی موارد ، یک نام تجاری ثبت شده که دارای شهرت بالایی است ممکن است از موسسات مالی وام گیرد که از اهمیت علائم برای موفقیت کسب و کار می باشد.مدت اعتبار ثبت علامت تجاری ده سال از تاریخ تسلیم اظهار نامه ثبتآن می باشد که می توان با پرداخت مجدد زمان آن را تمدید کرد.

نام تجاری یک ایده است. قبل از اینکه نام تجاریتان را بدزدند اقدام به ثبت برند آن بنمایید.

قوانین و مطالب مرتبط با ثبت لوگو و برند در ایران

دلایل حمایت از علائم تجاری  – علایم تجاری    – نام تجاری و ماهیت حقوقی آن   – علائم تجاری و اشکال مختلف آن
  • علامت های تجاری ممنوعدر ایران
  • ابطال ثبت علامت در ایران
  • نقض علامت تجاری گروهی
  • درخواست ثبت علامت تجاری گروهی
  • علائم تجاری گروهی
  • استقلال علائم تجاری
  • علامت تجاری و نام دامنه
  • علامت تجاری و اسامی تجاری
  • علامت تجاری چیست ؟
  • مدت اعتبار ثبت علامت تجاری
  • استفاده عملی از علامت

 

تفاوت نام تجاری و علامت تجاری

16 Apr 2017

بسیاری از مردم معتقدند که با ثبت کسب و کارشان و نام تجاری آن در اداره مربوط، نام آنها بعنوان یک علامت تجاری بطور خودکار مورد حمایت قرار خواهد گرفت. این باوری غلط است که تقریبا فراگیر شده است. درک تفاوت بین نام های تجاری و علائم تجاری مهم است.
نام تجاری یعنی نام کامل کسب وکار شما، مانند: «شرکت بین­المللی بلک مارک» و هویت شرکت شما را معرفی می­کند. در این نام اغلب کلماتی چون بامسئولیت محدود، سهامی خاص یا نام­های مشابه قید می­شود که ماهیت قانونی شرکت را نشان می­دهد.
ولی، علامت تجاری نشانی است که محصولات شرکت شما را از محصولات سایرین متمایز می­کند. یک شرکت می­تواند علائم تجاری مختلف داشته باشد. برای مثال شرکت بلک مارک لیمیتد ممکن است یکی از محصولات خود را تحت BLACK MARK و دیگری راتحت RED MARK بفروش برساند. شرکت­ها ممکن است از یک علامت تجاری خاص برای معرفی محصولاتشان ، رشته خاصی از محصولات یا یک نوع محصول خاص استفاده کنند. برخی شرکت­ها ممکن است از نام تجاری­شان یا بخشی از آن بعنوان علامت تجاری استفاده کنند و در این صورت آن را بعنوان یک علامت تجاری به ثبت برسانند. ضمن آنکه این دو از لحاظ قانون مرجع حمایت متفاوت هستند .

 

تفاوت بین طرح صنعتی و اختراع

16 Apr 2017

طرح صنعتی و اختراع از حیث ماهوی با یکدیگر متفاوتند . همانطور که گفتیم طرح صنعتی به ظاهر کالا و دقیقا جنبه ای از یک کالا که تزیین شده و با رعایت اصول هنری به وجود آمده است مربوط است و با ضرورت های کاربردی و فنی تعیین نمی گردد در حالی که اختراع چه محصول و چه فرآیند قبل از هرچیز ضرورتا به وسیله جنبه کاربردی اش تعیین می شود . به عبارت دیگر طرح های صنعتی به سیما و ظاهر یک وسیله و کالا که جنبه زیبائی و تزئینی دارد مربوط می شود در حالی که اختراع اعم از محصول یا فرآیند جنبه اختراعی و آفرینشی آن مورد توجه است .

تازگی یک طرح صنعتی                                                             

در طرح های صنعتی مانند اختراعات تازگی و جدید بودن طرح یکی از شرایط مهم ثبت آن است.

طرح صنعتی زمانی جدید تلقی می شود که از طریق انتشار به طور محسوس یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل تاریخ تسلیم اظهار نامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهار نامه برای ثبت در هیچ منطقه ای از جهان برای عموم افشا< نشده باشد.

خالق یا مبتکر یک طرح صنتی                                                      

هرگونه ترکیبی از خطو یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط رنگ ها و یا بدون آن ، یک طرح صنعتی تلقی خواهد شد، به شرطی که چنین ترکیب یا شکلی به یک فرآورده صنعتی یا صنایع دستی شکل ظاهری خاصی بدهد و بتواند به عنوان طرحی برای یک فرآورده صنعتی یا صنایع دستی به کار رود.

بهره برداری مادی از یک طرح صنعتی متعلق به خالق یا مبتکر طرح صنعتی است که به معنی ساخت ، فروش وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی می باشد.

طرح صنعتی جدید

یکی از شرایط ثبت طرح صنعتی همانند اختراع این است که جدید باشد. به عبارت دیگر، طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید باشد، و یک طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهار نامه برای ثبت در هیچ منطقه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد.

شرط فوق، در ماده 15 طرح تقدیمی سازمان ثبت به مجلس شورای ملی پیش بینی شده است. در بعضی از اسناد،یکی از شرایط طرح صنعتی جدید بودن یا اصیل بودن ذکر شده استو ذکر شرط اصیل به خاطر این است که طرح صنعتی می تواند تحت نظام کپی رایت نیز مورد حمایت قرار گیرد ازین رو شرط اصیل بودن در بعضی از متون و  اسناد در رابطه با طرح صنعتی آمده است.

 

لیست مطالب

 • روند ثبت طرح صنعتی
 • تعریف طرح صنعتی
 • مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی
 • حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن میدهد؟
 • روشهای ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور
 • شکل و ظاهر، ترکیب خطوط و رنگ ها در ثبت طرح صنعتی
 • جایگاه حقوق ثبت طرح های صنعتی
 • مهلت ارفاق چیست؟
 • استراتژی طراحی صنعتی در راهبرد تجاری
 • مدت حمایت از طرح صنعتی ثبت شده و تمدید آن
 • حقوق مالکیت صنعتی ایران در یک نگاه
 • بسته بندی و تبلیغات
 • ویژگی ‌های یک بسته‌ بندی خوب چیست؟
 • تعاریف بسته ‌بندی
 • بسته ‌بندی چیست؟
 • معرفی بسته بندی و ویژگی های آن
 • – مهلت ارفاق چیست؟
 • چه طرح هایی تحت حمایت قانون طرح های صنعتی قرار ندارند؟
 • چگونه می توان طرح صنعتی را ثبت کرد؟
 • طرح های جدید و خلاقانه چه تأثیری برکسب و کار دارند؟
 • انواع حقوق مالکیت صنعتی در ایران
 • طرح های صنعتی
 • ثبت طرح صنعتی چه امتیازی را موجب می گردد؟
 • طرح صنعتی و ثبت آن
 • ثبت طرح صنعتی بصورت بین المللی
 • تفاوت بین طرح صنعتی و اختراع
 • حمایت از طرح صنعتی در قانون داخلی ایران
 • حمایت از طرح صنعتی و حقوق آن
 • طرحهای مبتکرانه در کسب و کار
 • ویژگی هایی از یک طرح صنعتی
 • دیزاین؛ واقعیتی فراموش شده در ایران
 • حمایت از طرح صنعتی در معاهدات بین الملل
 • حقوق مالکیت صنعتی
 • حمایت از طرح صنعتی در خارج از کشور
 • ثبت طرح صنعتی
 • طرح صنعتی و حقوق مالک
 • طرح های تحت حمایت قانون طرح های صنعتی
 • طرح های صنعتی و فواید آن
 • طرح های صنعتی
 • اجازه بهره برداری از طرح صنعتی برای شخص ثالث
 • ثبت طرح صنعتی و امتیازات آن
 • چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟
 • طرح صنعتی و طرح های قابل پذیرش
 • مدت حمایت از طرح صنعتی
 • طرح صنعتی و اختراع
 • انواع طرح های صنعتی
 • طرح صنعتی و علامت تجاری
 • چگونگی حمایت از طرح های صنعتی
 • طرح صنعتی و مدت حمایت از آن
 • چگونه می تون طرح صنعتی را ثبت کرد؟
 • حمایت طرح های صنعتی
 • مالکیت صنعتی در اسناد بین المللی
 • ضمانت اجرای حقوق ثبت طرح های صنعتی چگونه است ؟
 • چه کسی از حقوق طرح صنعتی برخوردار خواهد بود؟
 • چه طرح هایی بعنوان طرح صنعتی قابل ثبت است؟
 • حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را بوجود می آورد؟
 • ویژگی لازم برای ثبت طرح صنعتی چیست و چه فرایندی را طی می نماید؟
 • فواید حمایت از طرح صنعتی
 • طرح صنعتی چیست؟
 • امنیت طرح قبل از ثبت و اهمیت آن
 • حقوق ثبت طرح های صنعتی
 • انواع حقوق مالکیت صنعتی
 • حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی
 • چه کسی می تواند تقاضای ثبت طرح صنعتی نماید؟
 • چگونه می توان از طرح های صنعتی حمایت کرد؟
 • ۳- چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟
 • طرح صنعتی
 • مزایای ثبت حقوق مالکیت صنعتی
 • تاریخچه حقوق مالکیت صنعتی
 • ثـبـت طـرح صـنعتـی

اولین مرحله ثبت اختراع

16 Apr 2017

اولین ثبت اختراع

 

اگر دو یا چند شخص مستقل از یکدیگر اختراع واحدی کرده باشند؛ در اینکه کدام یک از آنها حق ثبت اختراع را دارند در قوانین ملی کشورها رویه واحدی وجود ندارد.در قانون اختراع ژاپن، آلمان، اتحادیه اروپا، شخصی که قبل از دیگری یا دیگران اظهارنامه خود را به ثبت می رساند مخترع محسوب و حق ثبت اختراع را خواهد داشت.البته در این نظام چنانچه اولین اظهارنامه منتهی به صدور گواهی اختراع نگردد، صاحب اظهارنامه بعدی می تواند موفق به اخذ گواهی اختراع شود.در قانون اختراع آمریکا، شخصی که قبل از دیگری یا دیگران اختراع را انجام داده است مخترع تلقی و حق ثبت اختراع را دارد ولو اینکه شخص یا اشخاص دیگری قبل از او اظهارنامه ثبت اختراع را به اداره مالکیت صنعتی تسلیم کرده باشند.با توجه به ماده ۲۹ قانون مصوب ۱۳۱۰، کسی که بدوا مطابق این قانون تقاضای ثبت اختراع به نام خود می نماید مخترع شناخته می شود مگر اینکه خلاف ادعای او در محاکم صلاحیت دار به ثبوت برسد..

مخترع و صاحب اختراع ثبت شده

مخترع کسی است که بدوا تقاضای ثبت اختراع را به نام خود کرده است ثانیا: با توجه به قسمت اخیر ماده، اگر شخص در محکمه صلاحیت دار ثابت کند که او قبل از کسی که ورقه اختراع اخذ کرده است، اختراع را انجام داده است و دلائل کافی برای اثبات این امر داشته باشد می تواند به محکمه صلاحیت دار برای اثبات خلاف ادعای متقاضی ثبت اختراع، مراجعه کند. به عبارت دیگر، اصل این است کسی که بدوا اختراع را ثبت کرده است مالک آن محسوب می شود ولی خلاف این اصل قابل اثبات است.به موجب بند (ج) ماده ۵ قانون ۱۳۸۶، هرگاه دو یا چند نفر مستقل از دیگری اختراع واحدی کرده باشند.

تسلیم اظهارنامه ثبت اختراع

شخصی که اظهارنامه اختراع خود را زودتر تسلیم کرده و یا در صورت ادعای حق تقدم هرکدام بتواند اثبات کند در تاریخ مقدم اظهارنامه خود را به صورت معتبر تسلیم کرده اند، مشروط بر اینکه اظهارنامه مذکور مسترد یا رد نگردیده یا مسکوت گذاشته نشده باشد، حق ثبت اختراع را خواهند داشت.با توجه به ماده فوق روشن است که در قانون جدید برخالاف قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۱۳۱۰ در اینکه معترض بتواند خلاف بند (ج) ماده ۵ را اثبات کند به صراحت مطلبی نیامده است. اما در ماده ۱۸ قانون جدید که موارد بطلان گواهینامه اختراع را بیان کرده است؛ این اختیار به ذی نفع داده شده است که در محکمه طرح دعوی کند و به لحاظ اینکه مالک اختراع، مخترع یا قائم مقام قانونی او نیست، درخواست حکم بطلان ورقه اختراع را بنماید.

اظهارنامه ثبت اختراع در مراجعات همزمان

سوالی که در این قسمت قابل طرح است اینکه اگر دو نفر همزمان به اداره مالکیت صنعتی مراجعه و درخواست ثبت اختراع واحدی را نمایند؛ در این فرض تکلیف اداره مالکیت صنعتی چیست؟در قانون ۱۳۱۰ و قانون جدید التصویب در این خصوص حکمی نیامده است. بدیهی است با توجه به ملاک مقرر در ماده ۲۹ قانون ۱۳۱۰، چنانچه یکی از متقاضیان با ارائه دلائل و مستندات بتواند ثابت کند که مقدم بر متقاضی یا مخترع در این فرض اختراع را انجام داده است،

حق ثبت اختراع

حق ثبت اختراع و در صورت صدور اختراع، حق ابطال ثبت آن را از طریق محاکم صالحه خواهد داشت.البته لازم به ذکر است که اگرچه نظام اولین مخترع و حق تقدم کسی که اولین بار اختراع را انجام داده است با قاعده انصاف و عدالت بیشتر مطابقت دارد ولی مشکلات اجرایی و تبعات قبول این نظام به حدی است که قریب به اتفاق کشور ها را از پذیرش این اصل رویگردان کرده است. از این رو در کشور هایی که از نظام اولین مخترع پیروی میکنند مخترعین باید به منظور اثبات مختر بودن، دفترچه های یادداشت فعالیت های انجام شده در آزمایشگاه را به موقع امضاء و تاریخ گذاشته تا در مواردی که در خصوص مورد با شرکت یا مخترع دیگری اختلاف پیدا کردند بتوانند به آن به عنوان دلیل استناد نمایند.

حقوق ناشی از ثبت اختراع

 

حمایت از اختراعات موضوع جدید و تازه ای نیست. این حمایت در تاریخ سابقه ای بس طولانی دارد و شاید بتوان قدمت آن را از سایر موارد حمایت مالکیت معنوی طولانی تر دانست؛ کما اینکه تاریخ انعقاد کنوانسیون پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی در خصوص حمایت از مالکیت صنعتی به بیش از یک قرن قبل یعنی مدت ها قبل از تشکل های سیاسی بین المللی نظیر جامعه ملل برمیگردد.اعطای حق بهره برداری انحصاری از اختراع به دارنده ورقه اختراع امری معقول، منطقی و قابل دفاع است؛ زیرا اختراع علی الاصول اداری هزینه تحقیق و توسعه زیاد و بالاست و چنانچه این هزینه ها که صاحب اختراع اعم از شخص حقیقی و حقوقی متقبل شده پرداخت نشده و برگشت نداشته باشد، بدیهی است که انگیزه تحقیقات و نوآوریی در افراد از بین خواهد رفت که نتیجه و پیامد منفی این امر را در فرآیند توسعه پایدار نمیتوان نادیده گرفت.

حمایت از ثبت اختراع چیست؟

منظور از حمایتی که در اثر ثبت یک اختراع به وجود می آید این است که هرکس مایل به بهره برداری از یک اختراع باشد باید از شخصی که امتیاز ثبت را دریافت کرده و صاحب اختراع ثبت شده نامیده می شودمجوزی جهت استفاده از اختراع بگیرد. شخصی که بدون مجوز از یک اختراع ثبت شده استفاده کند مرتکب تخلف و نقض حق می شود. لفظ «حمایت» از این رو به کار می رود که صاحب امتیاز اختراع ثبت شده علیه بهره برداری بدون مجوز از آن چه که وی اختراع کرده است مورد حمایت قانون است. این حمایت محدودیت زمانی دارد. در اکثر کشور ها این مدت بین ۱۵ تا ۲۰ سال است و از زمان درخواست ثبت یا از تاریخی که اختراع ثبت می شود محسوب می گردد.

قوانین حقوقی ثبت اختراع

حقوق و حمایت ها در سند ثبت اختراع آورده نمی شود بلکه در قانون ثبت اختراعات کشوری که اختراع در آن جا به ثبت رسیده ذکر شده است. این حقوق غالبا «حقوق انحصاری بهره برداری» نامیده می شود و با توجه به نوع اختراع می تواند متفاوت باشد.موضوعی که ذکر آن خالی از فایده نمی باشد اینکه اگرچه استفاده از اختراع ثبت شده بدون اجازه مالک و صاحب آن تخلف محسوب می گردد لکن بر این اصل استثناهایی نیز وارد شده است.

قانون ثبت و حمایت از حق اختراع

زیرا قانون ثبت اختراعات کشورها معمولا مواردی را پیش بینی کرده اند که بر اساس آن ها می توان بدون اجازه مالک اختراع، از اختراعات ثبت شده استفاد کرد.علاوه بر حقوق انحصاری که به شرح فوق با ثبت اختراع به صاحبان ورقه اختراع اعطاء می گردد، مالکان اختراعات ثبت شده همچنین از حق واگذاری یا انتقال اختراع ثبت شده از طریق ارث و انعقاد قراردادهای اعطای پروانه(مجوز) برخوردار خواهند بود.با توجه به مجموع مراتب فوق از آنجایی که حقوق ناشی از ثبت اختراع که به صاحب ورقه اختراع اعطا می گرد در دو قالب حقوق انحصاری و حق واگذاری یا انتقال اختراع می باشد لذا در این قسمت از بحث به موضوع های حقوق انحصاری و حق انتقال اختراعات ثبت شده می پردازیم:حقوق مادی اختراع ثبت شده

دامنه حمایت از اختراع بر اساس اینکه اختراع ثبت شده اختراع محصول یا روش باشد متفاوت است، به این معنا که میزان حمایت از اختراع محصول معمولا بیشتر است. به عبارت دیگر، اختراعات ثبت شده راجع به محصول از حمایت بیشتر و وسیعتری نسبت به انواع دیگر اختراعات برخوردارند.

حقوق اخلاقی مخترع اختراع ثبت شده

حقوق اخلاقی اختراع ثبت شدهدرج نام مخترع در ورقه اختراع از جمله حقوق معنوی است که در معاهدات بین المللی و قانون ملی غالب کشور ها به رسمیت شناخته شده است. ارزش این حق معنوی زمانی نمود

انتقال حق اختراع ثبت شده

حقوق انحصاری ناشی از ثبت اختراع یا حقوق مربوط به اظهارنامه اختراع ادعایی به صورت کلی یا در قالب قراردادهای بهره برداری به دیگری منتقل گردد یا در فرضی که حقوق انحصاری مربوط به اختراع ثبت شده متعلق به کارفرما باشد.علی رغم مراتب فوق منطقی این است که همانطور که مخترع حق دارد که نام او در ورقه اختراع صادره ذکر شود، همچنین حق دارد که درخواست کند که نام او به عنوان مخترع ناشناس باشد. در فرض اخیر قوانین ملی کشور ها این حق را به رسمیت شناخته و به منظور جلوگیری از هرگونه اشکال بعدی شرط کرده اند که اولا: این درخواست به صورت اعلامیه کتبی باشد ثانیا: هرگونه اظهار یا تعهد مخترع مبنی بر اینکه نام وی ذکر نشود فاقد اثر قانونی است.وصف اخلاقی برای این حق شاید از این جهت است که همیشه جامعه او را به عنوان موجد اخلاقی می شناسد و از او با این عنوان نام می برد و به هر حال او را مباهی به چنین امتیازی می داند. این حق معمولا برای مخترعین اهمیت فراوانی دارد زیرا تردیدی نیست که انسان در هر مقام و یا هر اندازه فضیلت، از انگیزه جلب احترام خالی نیست و مخترعین هم از این قاعده مستثنی نیستند و برخی از آنها پیش از اینکه به منافع مادی حاصل از اختراع توجه داشته باشند مشتاقند که جامعه ایشان را به عنوان مخترع و نوآور بشناسد. فلسفه شناسایی حق اخلاقی مخترع شناساندن او به جامعه و تشویق افراد مستعد به نوآوری و ابتکار است.

واگذاری حق اختراع و تجاری سازی آن

واگذاری حقوق اختراع ثبت شدهیک اختراع به تنهایی ضامن موفقیت تجاری نیست. اختراع ثبت شده ابزاری است که ظرفیت یک شرکت را برای سود بردن از اختراعات خود ارتقاء می دهد. برای اینکه یک اختراع ثبت شده سودهای معمولی نصیب یک شرکت نماید باید به طور موثر مورد بهره برداری قرار گیرد و تنها در صورتی درآمد مالی به وجود خواهد آورد که محصولی که براساس اختراع تولید شده است در بازار موفق باشد و شهرت و قدرت چانه زنی شرکت را از این حیث تقویت کند. برای عرضه محصول یا وسیله اختراعی در بازار به طور کلی مخترع یا شرکت مجموعه ای از گزینه های زیر را دراختیار دارد و می تواند با توجه به بازاریابی و سایر و سایر مولفه های ذیربط یکی از آنها را انتخاب و بر اساس آن گزینه اقدامات لازم معمول دارد: ۱- بهره برداری تجاری مستقیم از اختراعی که ثبت کرده است. ۲- فروش حق اختراع ثبت شده به شخص ثالث ۳- تفویض اجازه بهره برداری به دیگری ۴- سرمایه گذاری مشترک یا سایر توافقات راهبردی با سایر اشخاصی که دارایی های تکمیلی دارند.

تمدید اختراع ثبت شده

 

 هزینه تمدید حق ثبت اختراع

اگر صاحب ورقه اختراع هزینه های سالانه را که برای تمدید ورقه اختراع و اعتبار آن پیش بینی شده است پرداخت نکند؛ تحت شرایطی ورقه اختراع او از اعتبار می افتند و در واقع حق انحصاری او که ناشی از ثبت اختراع است زائل میگردد .در ماده مکرر کنوانسیون پاریس آمده است: یک مهلت اضافی که حداقل شش ماه خواهد بود برای پرداخت حق الثبت و حفظ حقوق مالکیت صنعتی در نظر گرفته خواهد شد و در صورت تائید قوانین و مقررات داخلی اعطای این مهلت اضافی مستلزم پرداخت حق الثبت و حفظ حقوق مالکیت صنعتی در نظر گرفته خواهد شد و در صورت تائید قوانین و مقررات داخلی اعطای این مهلت اضافی مستلزم پرداخت حق الثبت اضافی نخواهد بود.

قوانین تمدید ثبت اختراع در سایر کشورها

 کشورهای عضو اتحادیه اختیار دارند به منظور اعاده اعتبار گواهینامه اختراع که اعتبار آن ها به پرداخت حق الثبت ساقط گردیده است مقرراتی پیش بینی نمایند.قانون ۱۳۱۰ ایران، با توجه به ماده ۳۴ قانون ثبت علائم و اختراعات، حق الثبت اختراع برای متقاضیان غیر ایرانی را در ده سال اول بر حق الثبت اظهارنامه دویست هزار ریال و در ده سال دوم علاوه بر حق الثبت اظهارنامه پانصد و پنجاه هزار ریال تعیین کرده است.با توجه به قسمت اخیر ماده فوق، ممکن است تمام یا بعضی از اقساط سنواتی فوق حین صدور ورقه اختراع دفعتا تادیه نمود. در این صورت اگر پنج قسط دفعتا تادیه شود پنج درصد و اگر ده قسط تادیه شود ده درصد و اگر پانزده قسط تادیه شود، پانزده درصد و اگر بیست قصد تادیه شود بیست درصد تخفیف داده می شود. بر اساس ماده ۳۵ قانون ثبت علائم و اختراعات، قسط هر سال اگر قبلا تادیه نشده باشد باید در ظرف ۳ ماه اول همان سال تادیه گردد والا ثبت اختراع از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.هرگاه در ظرف سه ماه دوم سال صاحب ورقه اختراع دو برابر حقی را که متعلق به آن سال است تادیه نماید ثبت اختراع به اعتبار خود باقی خواهد بود.با توجه به ماده ۱۶ قانون ۱۳۸۶، اعتبار گواهی نامه اختراع با رعایت این ماده، پس از بیست سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه اختراع منقضی می شود. به منظور حفظ اعتبار گواهی نامه یا اظهارنامه اختراع، پس از گذشت یکسال از تاریخ تسلیم اظهارنامه و قبل از شروع هر سال، مبلغی که به موجب آیین نامه این قانون تعیین می شود، توسط متقاظی به اداره مالکیت صنعتی پردخت می گردد. تاخیر در پرداهت حداکثر تا شش ماه در صورت پرداخت جریمه مجاز است. در صورتی که هزینه سالانه پرداخت نشود، اظهارنامه مربوطه مسترد شده تلقی و یا گواهی نامه اختراع، فاقد اعتبار می شود.

اختراع ثبت شده ابزاری است که ظرفیت یک شرکت را برای سود بردن از اختراعات خود ارتقاء می دهد.

شرایط و مراحل واگذاری ثبت اختراع

واگذاری حق استفاده از اختراعات ثبت شده قوانین و شرایط خاص خود را دارد و متناسب با کشورهای مختلف متفاوت است.

برای اینکه یک اختراع ثبت شده سودهای معمولی نصیب یک شرکت نماید باید مورد بهره برداری قرار گیرد و تنها در صورتی در آمد مالی به وجود خواهد آورد که محصولی که بر اساس اختراع تولید شده است در بازار موفق باشد و شهرت و قدرت چانه زنی شرکت را از این حیث تقویت کند.. برای عرضه محصول یا وسیله اختراعی در بازار به طور کلی مخترع یا شرکت مجموعه ای از گزینه های زیر را در اختیار دارد و می تواند با توجه به بازاریابی و سایر مولفه های ذیربط یکی از آنها را انتخاب و بر اساس آن گزینه اقدامات لازم معمول دارد:البته باید توجه داشت که موفقیت تجاری یک محصول اختراعی جدید در بازار فقط به ویژگی های فنی آن مربوط نیست.

موفقیت اختراع ثبت شده در شرایط تجاری

صرف نظر از اینکه یک اختراع چه اندازه از دیدگاه فنی مهم و چشمگیر است، اگر در بازار تقاضای موثری برای آن وجود نداشته باشد یا اگر محصول به طور مناسب در بازار عرضه نشود، نمی تواند مشتری جذب کند. بنابراین موفقیت تجاری به طیف گسترده ای از سایر عوامل از قبیل طرح محصول، تهیه راهبرد بازاریابی، قیمت محصول در مقایسه با قیمت محصولات رقیب یا جایگزین بستگی دارد.  برای عرضه ی یک محصول نوآورانه به بازار به طور کلی تهیه یک برنامه تجاری مفید خواهد بود. برنامه های تجاری ابزار موثری برای بررسی امکان پذیر بودن یک ایده تجاری هستند. به منظور برقراری تماس با یک سرمایه گذار برای کسب منابع مالی و عرضه محصول جدید به بازار ضرورت دارد که بنامه تجاری وجود داشته باشد.با توجه به بند فوق،

قوانین واگذاری حق اختراع ثبت شده در موافقت نامه تریپس

روشن است که موفقت نامه تریپس انواع واگذاری حق اختراعات ثبت شده را برای مالکان آن ها به رسمیت شناخته است و صاحبان ورقه اختراع می توانند نسبت به انتقال مالکیت ورقه اختراع و همچنین انعقاد قرار دادهای اعطای پروانه اقدام نمایند. انتقال قهری نیز در موافقتنامه پذیرفته شده است.در مجموعه قوانین و مقررات مالکیت صنعتی اغلب کشور ها از جمله انگلیس و سوئیس حقوق فوق به رسمیت شناخته شده است.بر اساس مواد ۳۹ و ۴۰ و ۴۱ قانون ثبت علائم و اختراعات، دارنده حق اختراع می تواند مالکیت یا حق استفاد از موضوع اختراع خود را کلا یا جزئا به هر طریقی که بخواهد به دیگری منتقل نماید و در آئین نامه اجرایی این قانون، نحوه این انتقال تدوین شده است.بر اساس بند (د) ماده ۵ قانون جدید، حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق به ورثه او منتقل می گردد.با توجه به مراتب فوق و نظر به گزینه هایی که صاحب ورق اختراع می تواند برای عرضه محصولات اختراعی خود داشته باشد؛ در این قسمت به توضیح موارد زیر می پردازیم.

انواع روش های انتقال حق اختراع ثبت شده

انتقال مالکیت حق اختراع ثبتی

انتقال حق بهره برداری از اختراع ثبت شده

انتقال ثبت اختراع از طریق رهن

انتقال اختراع ثبت شده بصورت قهری


 قابلیت ثبت اختراع

 

برای ثبت اختراع در قوانین و مقررات برخی از کشور ها، شرایطی پیش بینی شده است؛ که با توجه به نظام هایی که کشور ها برای ثبت اختراع انتخاب کرده اند این شرایط میتواند دارای اهمیت کمتر یا بیشتر باشد. دسته از این شرایط ماهوی است، و فقدان آنها، شناسایی حق اختراع و حمایت از آن را مواجه با شکال می نماید.دسته ای دیگر از شرایط، شرایط شکلی است که عمدتا به نحو تهیه و تنظیم اظهارنامه و ضمائم آن برمیگردد و فقدان آنها اگرچه میتواند تحت شرایطی، موجب عدم ثبت اختراع گردد ولی اهمیت آن به اندازه شرایط ماهوی نیست.

طبقه بندی شرایط ثبت اختراع

برخی از شرایط مربوط به ثبت اختراع، ناظر به شرایط اساسی ثبت آن از قبیل جدید بودن و دارا بودن کاربرد صنعتی است که از آنها به شرایط ماهوی اختراع تعبیر میگردد و برخی دیگر از شرایط عمدتا ناظر به نحوه تنطیم اظهارنامه، توصیف اختراع و ادعا و غیره است که میتوان از آن به عنوان شرایط شکلی ثبت اختراع نام برد. در بعضی از اسناد بین المللی مربوط به حقوق مالکیت صنعتی، به ویژه در موافقت نامه تریپس، شرایط ماهوی اختراع بیان شده است.با توجه به بند ( ۱) ماده ۲۷ موافقت نامه تریپس، برای ثبت هرگونه اختراعی اعم از محصول یا فرآیند شرایط ماهوی پیش بینی شده است. این شرایط با توجه به ماده مرقوم عبارتند .

شرایط ثبت اختراع

جدید بودن اختراع در زمان ثبت

اختراعی جدید است که در فن یا صنعت قبلی پیش بینی نشده باشد. منظور از فن یا صنعت قبلی عبارت است از هر چیزی که در نقطه ای از جهان از طریق انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر قبل از تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم ناشی از اظهارنامه متقاضی ثبت اختراع برای عموم افشاء شده باشد.

دارا بودن گام ابتکاری در اختراع

یکی دیگر از شرایط ماهوی اختراع برای ثبت ، این است که حاوی گام ابتکاری باشد. اختراع زمانی حاوی یک گام ابتکاری است که با در نظر گرفتن فن یا صنعت قبلی مربوط به اظهارنامه اختراع و با توجه به تعریف اختراع برای شخصی که دارای مهارت معمولی در فن مذکور است معلوم و آشکار نباشد.

داشتن قابلیت کاربرد صنعتی اختراع

اختراعی از نظر صنعتی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعتی قابل ساخت یا استفاده باشد.صنعت به معنای گسترده ی آن منظور است و از جمله شامل صنایع دستی، کشاورزی، ماهیگیری و خدمات نیز می شود .

همانطور که در بند (۱)ماده ۲۷ موافقت نامه تریپس آمده است، این موافقت نامه، به تعیین شرایط ماهوی اکتفاء کرده است و چگونگی احراز این امور رابه قوانین و مقررات داخلی کشور ها واگذار کرده است؛ که از این حیث، امکان انعطاف پذیری لازم متناسب با شرایط اقتصادی – اجتماعی کشور ها و سطح توسعه آنها فراهم می گردد که امتیازی مهم محسوب می گردد. البته عدم تعریف اختراع در موافقتنامه تریپس و همچنین عدم تبیین شرایط ماهوی ثبت اختراع و بسنده کردن به ذکر شرایط ماهوی در این موافقتنامه، موجب شده است که کشور ها در بررسی اختراعات به نتایج مختلفی برسندکه این مشکل به ویژه کشور های پیشرفته و به تبعه آن سازمان جهانی مالکیت معنوی را وادار کرده است که در جهت تدوین قوانین ماهوی اختراعات و متحدالشکل کردن آنها از حیث ماهوی اقدامات جدی را شروع نماید که در قسمت مربوط توضیح لازم داده شد. در قوانین و مقررات مربوط به اختراعات کشور ها اعم از کشور های در حال توسعه و توسعه یافته معمولا این شرایط ماهوی وجود دارد.

انواع ثبت اختراع

 

انواع اختراعات تولید قابل ثبت میباشند

اختراع تولید یا اختراع فرآورده، عبارت از ساخت و تولید یک شی یا ماده مخصوصی است که آن را از اشیاء یا مواد مشابه دیگر متمایز میکند. به طور مثال یک ماده مومی اختراع شدۀ مخصوص، که قادر است موهای بدن انسان را زایل کند یا ساخت و ابداع یک عضو مصنوعی مربوط به یکی از اعضاء بدن انسان، نطیر کشکک مصنوعی ران به جای عضو طبیعی یعنی کشکک طبیعی، در جراحی زانون کاربرد داشته باشد. این نوع اختراعات را اختراع تولید می گویند.ثبت اختراع روش یا ابزاراختراع روش که در ماده یک قانون ثبت اختراعات اران با کلمۀ فرآیند نام برده شده، عبارت از اختراع روش یا وسیله یا ابزاری است که به کمک آن ، محصولی تولید گرددیا با روشی خاص و تکنیکی مخصوص، مشکل یا مشکلات فنی صنعتی یا کشاورزی، حل شود. به ظور مثال اختراع روش یا وسیبه، برای دفع آفات گیاهی یا وسله ای برای آبیاری بارانی یا قطره ای در کشاورزی یا اختراع روش خاص برای اسخت مواد بتونی از خاک ونظایر آن را اختراع روش یا اختراع وسیله می گویند.

انواع اختراع کاربردی قابلیت ثبت را دارد

اختراع کاربردی عبارت است از اختراع ناشی از تلاش فکری برای به کار بردن ابزار شناخته شده و موجود برای به دست آوردن محصولی که حتی ممکن است نوع آن محصول نیز وجود داشته باشد، با کارایی جدید و ابتکاری. به طور مثال به کار گرفتن یک پمپ در یک دستگاه سرد کننده نوشابه ساز به صورت ابتکاری وابداعی که قبلا فردی چنین ترکیبی را بوجود نیاورده باشد و به فکر کسی نیز تاکنون نرسیده باشد.به عبارت دیگر، اختراع کاربردی اختراعی است که از تلفیق ابزار و وسایل موجود برای تولید یک محصول یا کالای جدیدی که فاقد سابقۀ تولید باشد، مورد استعمال قرار گیرد.در نطام حقوقی فرانسه حمایت از این قبیل اختراعات چه از نظر حقوقی و چه از نظر قضایی پذیرفته شده است و اغلب کشور های اروپایی و ایالات متحدۀ آمریکا و مراکش نیز طرفدار حمایت از این قبیل اختراعات هستند.با توجه به مواد یک و دو قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ ایران به نظر چنین می رسد که در نطام حقوقی ایران فقط اختراع فرآورده یا اختراع تولید کالا و اختراع فرآیند یعنی اختراع ابزار تولید قابل ثبت و صدور ورقه گواهی اختراع شناخته شده و اختراع کاربردی قابل ثبت و حمایت نخواهد بود مگر این که اختراع کاربردی را نوعی اختراع فرآیند تلقی کنیم. اما بهتر است این نوع اختراعات عنوان صریح قانونی پیدا کند.

ثبت اختراع  نوع ترکیبی یا مختلط

اختراع ترکیبی عبارت از اختراعی است که به کمک و همکاری یک گروه ابزار جدید و وسایل شناخته شده، یک محصول صنعتی جدید بدست آید. یک اختراع ممکن است از عوامل و یا یک سلسله اختراعات دیگر، یعنی از ترکیب عوامل مزبور، خلق شود. به طور مثال یک مخترع که یک مولکول شیمیایی جدیدی از طریق ترکیب و تلفیق و کمک روش یا اختراعات شناخته شدۀ موجود به دست می آورد، میتواند نسبت به ثبت و اخذ ورقه اختراع به منطور برخورداری از حمایت قانونی اقدام کند و گواهی مربوط را دریافت نماید. ممکن است یک اختراع دارای عناوین مختلف یعنی اختراع تولید ، اختراع روش و اختراع کاربردی باشد و از تمام جهات مزبور مورد حمایت قانون قرار گیرد.اگر یک اختراع دارای عناوین مختلف باشد، یعنی عناوین مختلف، نظیر اختراع تولید، اختراع روش و اختراع کاربردی در آن جمع گردد، وقتی می تواند از همه جهات مزبور مورد حمایت قرار بگیرد که هریک از عناوین مزبور از امتیازات خاص و جداگانه ای برخوردار گردند و قانون برای هرکدام از عناوین یک اختراع، مزیتی مخصوصو قایل گردد که در این صورت حمایت های متعدد و جداگانه مفید خواهد بود. در غیر این صورت حمایت چند جانبه در عمل ارزشی نخواهد داشت.

ثبت اختراع و حقوق مالک اختراع

تصدیق ثبت اختراع به مالک آن حق انحصاری می دهد که براساس آن اجاره ندهد اشخاص ثالث از اختراع بهره برداری تجاری کنند. این حق شامل حق جلوگیری یا توقف فعالیت ساخت، استفاده، عرضه برای فروش، فروش یا واردات محصول و یا فرآیندی است که براساس آن اختراع ثبت شده بدون اجازه مالک تولید شده اند.لازم به ذکراست که ثبت اختراع به مالک آزادی استفاده یا حق بهره برداری از فناوری تحت پوشش اختراع ثبت شده را نمی دهد. با اینکه این موضوع ممکن است تفاوتی ظریف بنظر آید ولی درک سیستم اختراع ونحوه تعامل اختراعات متعدد امری ضروری است. در حقیقت، اختراعات متعلق به اشخاص ثالث ممکن است با اختراعات شما تداخل و فصل مشترک داشته باشند، یکدیگر را در برگرفته یا کامل کنند. بنابراین، ممکن است لازم باشد اجازه بهره برداری از اختراعات سایرین را بمنظور بهره برداری تجاری خودتان یا بالعکس کسب کنید.همچنین، قبل از این که برخی ابداعات خاص از قبیل داده ها در تجارت، مورد استفاده قرار بگیرند ممکن است لازم باشد برخی مجوزهای خاص کسب شوند (مثلا تائید فروش به بازار از نهاد نظارتی مربوط).

مسئول اجرای حقوق اختراعات ثبت شده

 
مالک اختراع ثبت شده مسئول اصلی شناسائی و اقدام علیه نقض کنندگان حقوق آن است. بعنوان مالک یک اختراع ثبت شده، مسئول پایش و نظارت براستفاده از اختراعتان در بازار، شناسائی نقض کنندگان حق و تصمیم گیری در مورد نحوه و زمان طرح دعوی علیه آنان هستید. مخترعین مستقل و موسسات و بنگاه های کوچک و متوسط ممکن است تصمیم بگیرند این مسئولیت (یا بخشی ازآن را) به یک گیرنده اجازه انحصاری بهره برداری محول کنند.

پیشنهاد کلینیک ثبت اختراع آتین

برای دریافت کمک در خصوص گام هائی که می توانید برای اجرای حقوق اختراعتان در داخل و یا در بازارهای صادراتی بردارید توصیه می شود به یک وکیل ثبت اختراعات مراجعه کنید. وکیل مزبور می تواند در خصوص هزینه ها و خطرات و بهترین راهبردها مشاوره لازم را در اختیار شما قرار دهد. atin / ip

اختراع چیست ؟

 

اختراع به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای یک مشکل فنی است .

این راه حل ممکن است به ایجاد دستگاه، محصول، روش یا فرآیند کاملاً جدید مربوط باشد یا ممکن است فقط بهبود جزئی محصول یا فرآیند شناخته شده ای باشد.در واقع طبق ماده ۱ قانون ثبت اختراعات مصوب سال ۱۳۸۶ ، اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را دریک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید.صرفاً پیدا کردن چیزی که در طبیعت موجود است بطور کلی اختراع محسوب نمی شود؛ مقدار مناسب ابتکار انسانی، خلاقیت و گام ابتکاری باید وجود داشته باشد. به طور کلی می توان گفت که راه حل ارائه شده برای مشکل خاص باید دارای شرایط ذیل باشد:

مراحل ثبت اختراع

 

مخترع برای ثبت اختراع خود باید مراحل زیر را پشت سر بگذارد

 مخترع یا مخترعین باید مدارک خود را کامل کنند.

باید متن اختراع خود را طبق قوانین اداره مالکیت صنعتی به نگارش درآورند.

سرفصل ها و مراحل ثبت اختراع

متن اختراع دارای سرفصل های زیر است و هرکدام از این سرفصل ها دارای شرایطی است: توصیف اختراع - ادعا یا ادعاهای اختراع  - خلاصه اختراع  - حق تقدم در اختراع  - پس از تهیه مدارک و نگارش متن اختراع از طریق سایت اداره ثبت اختراع و پرداخت هزینه های آن اظهارنامه شما تکمیل میشود و پس از آن از سوی اداره مالکیت صنعتی رمزی برای شما ارسال می شود که از طریق آن می توانید روند پرونده خود را پیگیری کنید.  - اگر متن اختراع شما مطابق قوانین نباشد ابلاغیه رفع نقص صادر می شود در غیر این صورت می توانید منتظر گواهی اختراع خود باشید. ... لازم به ذکر است که ثبت اختراع به آسانی موارد ذکر شده در بالا نیست و ملزم به انجام دفاعیات فنی و مراجعه حضوری حداقل سه بار به اداره مالکیت صنعتی است.

در رابطه با ثبت اختراع و زمان و نحوه آن نکات زیر قابل ذکر است:

۱- همانطور که گفتیم در بسیاری از کشور ها به غیر از ایالات متحده آمریکا، اختراعات بر اساس اصل "اولین تسلیم کننده" ثبت میشوند. بنابراین، تسلیم سریع تقاضانامه برای تضمین اینکه شما اولین متقاضی هستید که تقاضانامه ثبت اختراع خاصی را تسلیم میکند بسیار مهم است تا بدین وسیله اجازه ندهید سایرین اختراع شما را ثبت کنند.

۲- اگر مخترع در پی حمایت مالی باشد یا بخواهد اجازه بهره برداری تجاری از اختراع خود را به اشخاص ثالث تفویض کند تقاضای سریع ثبت اختراع به طور کلی مفید خواهد بود.

۳- به طور کلی مخترع فقط زمانی میتواند حقوق اختراع خود را اجرا کند که توسط اداره ثبت اختراعات مربوط، اختراع او به ثبت رسیده باشد و این تشریفاتی است که ممکن است در بعضی از کشور ها چندین سال به طول بکشد. علی رغم مزایای فوق عجله در تسلیم اظهارنامه ممکن است مشکلاتی را به شرح زیر برای متقاضی در پی داشته باشد.

مشکلات و موانع ثبت اختراع

۱- اگر زودتر از موعد لازم اظهارنامه ثبت اختراع را تسلیم کند و متعاقبا تغییراتی را در اختراع به وجود آورد، به طور کلی تغییرات عمده در توصیف اولیه اختراع همانطور که بعدا خواهیم دید امکان پذیر نخواهد بود.

۲- پس از اینکه اظهارنامه اختراع به اداره ملی یا منطقه ای تسلیم گردید معمولا بر اساس حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس ۱۲ ماه فرصت دارد در تمام کشور هایی که منافع کسب و کار او ایجاب میکند اظهارنامه ثبت همان اختراع را تسلیم کند تا ازا این طریق از مزایای تاریخ تسلیم اولین اظهارنامه بهره‌مند شود.

هزینه های ثبت اختراع در کشورهای مختلف

اگر هزینه تسلیم اظهارنامه در کشور های متعدد و گرداخت هزینه تمدید مدت بیش از حد زیاد باشد این امر مشکل ساز خواهد بود. یکی از راه های تعدیل این مشکل، به تعویق انداختن پرداخت هزینه های ترجمه و استفاده از مدت ۳۰ ماهه مقرر در معاهده همکاری ثبت اختراع است.

وکیل ثبت اختراع

نکته بسیار مهم در ثبت اختراع ضرورت نیاز به وکیل ثبت اختراع در تنظیم و تهیه اظهارنامه ثبت اختراع است. تنظیم اظهارنامه ثبت اختراع و پیگیری آن تا مرحله صدور گواهی اختراع، کاری پیچیده و دشوار است و معمولا مخترعین که دارای اطلاعات حقوقی نیستند نمی توانند از عهده این کار برایند. زیرا در تنطیم اظهارنامه ثبت اختراع به امور زیر باید توجه و دقت شود

دلایل نیاز به وکیل در ثبت اختراع

۱- انجام جستجو در سوابق افشاء قبلی به منظور شناسایی هر سابقه افشاء قبلی که باعث خواهد شد اختراع قابل ثبت نباشد.

۲- نوشتن ادعا نامه و توصیف کامل اختراع با استفاده از اصطلاخات فنی و حقوقی.

۳- مکاتبه با اداره ملی سا منطقه ای ثبت اختراعات و طی مراحل بررسی های ماهوی و شکلی و اظهارنامه اختراع.

۴- انجام اصلاحات لازم در اظهارنامه اختراع در صورت نیاز و درخواست اداره ثبت اختراع مربوطه.

با توجه به ضرورت های فوق است که علی رغم اجباری نبودن انتخاب وکیل در بسیاری از نظام های ثبت اختراع که دارای اطلاعات حقوقی و فنی است مراجعه و از خدمات و اطلاعات وی در تنظیم اظهارنامه ثبت اختراع استفاده کند. البته در تعدادی از قوانین، متقاضیان خارجی ثبت اختراع ملزم شده اند از وکیل ثبت اختراعات که ساکن کشور مربوط است استفاده کنند. درکشور ژاپن وکلای زیادی برای کمک های فنی و حقوقی به مخترعین تربیت شده اند و مخترعین معمولا برای ثبت اختراع به این وکلا مراجعه میکنند. ثبت اختراع دارای دو بعد ملی و بین المللی است.

هزینه و مراحل ثبت اختراع

16 Apr 2017

مراحل ثبت اختراع

ثبت اختراع فرآیندی نسبتا طولانی و انجام آن مستلزم دقت و آگاهی بالایی است. افراد بسیاری بدون اطلاع از مراحل ثبت اختراع، خود نسبت به انجام فرآیند آن اقدام می نمایند و پس از گذراندن مراحل ابتدایی چه در زمان پر نمودن اظهارنامه و چه در زمان بررسی های اولیه در اداره ثبت اختراع  با مشکلاتی مواجه می شوند که بر طرف نمودن و رفع این مشکلات در گام اول نیازمند کسب دانش و بالا بردن سطح آگاهی نسبت به ثبت اختراع و تهیه مستندات مرتبط با آن می باشد.از این رو در این بخش سعی نمودیم تا مراحل ثبت اختراع را به صورت جامع برای افرادی که نیاز به کسب آگاهی در این زمینه دارند و یا علاقه مند به فراگیری مباحث مرتبط با ثبت اختراع هستند، شرح دهیم: در مرحله ی اول مخترع  باید مدارک خود را تکمیل نموده و آنرا به صورت اظهار نامه  الکترونیکی تسلیم اداره ثبت اختراع نماید. مخترع می تواند فرم اظهار نامه را از سایت اداره ثبت اختراع دریافت کند و سپس طبق آن اظهار نامه را پر نماید.

مدارک مورد نیازجهت ثبت اختراع

مدارک مثبت هویت متقاضی

اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

 • مدارک مثبت هویت مخترع: ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع
 • تهیه متونی با عناوین ، توصیف اختراع ، ادعا یا ادعاهای اختراع ، خلاصه ای از توصیف اختراع ، با رعایت مواردی که در زیر شرح داده شده است .

 درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

سایر مراحل در ثبت اختراع

سرفصل های متن اختراع

 • توصیف اختراع و مراحل آن
 •  توصیف اختراع با رعایت نکات زیر امکان پذیر است:شرح و توصیف: مطابق ماده ۱۰آئین نامه اجرایی ” توصیف اختراع باید صریح و همراه با جزئیات کامل و مشتمل بر نکات زیر باشد:
 1. عنوان اختراع به گونه‌ای که در اظهارنامه ذکر گردیده است؛
 2. زمینه فنی اختراع مربوط؛
 3. مشکل فنی و بیان اهداف اختراع؛
 4. شرح وضعیت دانش پیشین و سابقه پیشرفت‌هایی که در رابطه با اختراع ادعایی وجود دارد، به نحوی که برای درک و بررسی جدید بودن اختراع کفایت کند؛
 5. ارائه راه‌حل برای مشکل فنی موجود، همراه با شرح دقیق و کافی و یکپارچه اختراع؛
 6. توضیح اشکال، نقشه‌ها، نمودارها در صورت وجود، به‌‌نحوی‌ که یک متخصص در آن زمینه بتواند اختراع را درک و ارتباط اجزای آن را دریابد. ارجاع به شماره‌هایی که برای بیان ویژگی‌های اختراع در نقشه‌ آمده است الزامی است؛
 7. بیان واضح و دقیق مزایای اختراع ادعایی نسبت به اختراعات پیشین، به نحوی که ویژگی جدید بودن اختراع و تاثیر فنی آن را روشن سازد؛
 8. توضیح حداقل یک روش اجرایی برای به‌کارگیری اختراع؛
 9. ذکر صریح کاربرد صنعتی اختراع در صورتی که ماهیت اختراع گویای این امر نباشد.
 • ادعا یا ادعاهای اختراع

   

 • مطابق ماده ۱۱ ادعای اختراع باید عناصر اختراعی را که حمایت از آن درخواست شده درچهارچوب مشخصه فنی تعیین کند و دارای ویژگی های ذیل باشد:الف) معقول بودن تعداد آنها. ب ) فراتر از اطلاعات افشا شده نباشد. ج ) بیان ویژگی های فنی مثبت
 • خلاصه‌ای از توصیف اختراع؛

خلاصه اختراع : مطابق مواد ۱۳و۱۴ خلاصه مشتمل بر ۷۰ تا ۲۰۰ کلمه و فقط برای بیان اطلاعات اختراع و درصورت لزوم مشتمل بر فرمول شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد.

 • نقشه یا نقشه‌ها، در صورت لزوم؛

نقشه فنی : طبق ماده ۱۵آئین نامه اجرایی برای ترسیم نقشه به نکات ذیل توجه فرمایید الف) در روی کاغذ بادوام و  A4. ب ) باوضوح و شفافیت کامل. ج ) تمام عناصر نقشه دارای مقیاس باشند. د ) تا حدامکان به صورت عمودی باشد. هـ) اعداد و حروف خوانا باشد. و ) شامل نشانه باشد. ز ) صفحات به ترتیب باشد. ح ) هیچ توضیحی نباید روی نقشه وجود داشته باشد.

 • درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود؛
 • استفاده ازحق تقدم:

درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشور از مزایای حق تقدم (حداکثر۱۲ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵روز از آن تاریخ تسلیم کنند.در پست قبل( مراحل ثبت اختراع ۱) درباره ی چگونگی تدوین متن اختراع و اینکه برای ثبت اختراع باید از کجا آغاز کنیم صحبت کردیم و سعی نمودیم تمامی مراحل آن را شرح دهیم. در این صفحه قصد داریم درباره مراحل پس از ثبت اظهارنامه صحبت کنیم.پس از تهیه مدارک  و نگارش متن اختراع از طریق سایت اداره ثبت اختراع  اظهارنامه خود را تکمیل کنید.

مرکحه تکمیل اظهارنامه ثبت اختراع

نکته : توجه کنید که اظهارنامه ثبت اختراع تکمیل شود ،مخترعین بسیاری بوده اند که پس از ثبت اظهارنامه متوجه شده اند که آن را درقسمت اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ارسال نموده اند و پس از آن مشکلات بسیاری مواجه شده اند.پس از ثبت نهایی اظهار نامه از طرف اداره ثبت اختراعات رمز برای شما ارسال می شود تا بتوانید از روند پرونده خود مطلع شوید و در صورت بروز مشکل به اداره ثبت اختراعات مراجعه کنید.پس از ثبت اظهارنامه ثبت اختراع در صورتیکه  متون تدوین شده اختراع ( توصیف و ادعانامه ) در فرمت استاندارد و مطابق قوانین نباشد  ابلایه نقص در مدارک صادرمی شود سپس در صورتی که نواقص رفع گردیده و مورد تایید اداره قرار گیرد ؛ پس از طی مراحل مقتضی (۵ مرحله بالا)، و پرداخت مبلغ ۱۰۰۰۰۰ ریال برای یک سال (برای ۵ سال اول به ازای هر سال ۱۰۰۰۰۰ ریال )به شماره حساب مورد نظر ، نامه آگهی ثبت اختراع به شما تحویل می شود . با بردن این نامه به روزنامه رسمی کشور واقع در ضلع جنوبی پارک شهر خیابان بهشت و پرداخت مبلغ حدود ۱۵۰۰۰۰ریال ( به ازای هرشخص حقیقی ) آگهی پس از مدت سه الی چهار هفته  در روزنامه رسمی کشور چاپ می شود . پس از این مدت روزنامه را از سازمان روزنامه رسمی کشور دریافت و با ارایه به سازمان مالکیت های صنعتی  می توانید با طی مراحل لازم اداری و اخذ امضای ریاست محترم اداره مالکیت های صنعتی ؛ گواهینامه ثبت اختراع خود را دریافت کنید .

مراحل و مواردی که در ثبت اختراع باید به روزنامه رسمی مراجعه شود

 معمولا برای موارد زیر باید به اداره ثبت اختراعات و اداره روزنامه رسمی در تهران مراجعه نمود
 • رفع تشابه سوابق اختراع در صورت وجود تشابه

نکته:سوابق اختراع در صورت تشابه با اختراعات دیگر به وجود می اید.

 • دریافت اصل نامه استعلام از اداره ثبت اختراع ( و ارجاع آن به همراه مدارک ثبت اختراع به مرجع علمی )

نکته: پس از اینکه اختراع از طرف اداره ثبت اختراع تایید شد برای تائید علمی به مرجع استعلام منتقل می شود.

 • دریافت پاسخ از مرجع علمی
 • ارائه اصل نامه تاییدیه علمی به اداره ثبت اختراع و دربافت نامه درج در آگهی روزنامه رسمی کشور و ارجاع آن به اداره آگهی روزنامه رسمی
 • دریافت روزنامه چاپ شده (بعد از ۳-۴ هفته از زمان ارجاع نامه آگهی) و ارائه آن به اداره ثبت اختراع و دریافت گواهینامه ثبت اختراع

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم ثبت اختراع پروسه ای زمانبر و ملزم به دقت بالایی است اما دقت در فرآیند ثبت اختراع بیشتر مورد توجه کدام مرحله است؟ تدوین متن اختراع از نظر حقوقی دارای اهمیت فراوانی می باشد و هرگونه نقص در آن ممکن است توسط اداره ثبت اختراع رد شود و یا در آینده توسط افراد از آن سواستفاده شود. از این رو پیشنهاد می شود برای نگارش متن اختراع خود از متخصصین وکارشناسان در این زمینه مشاوره بگیرید. توجه کنید که ثبت اختراع دارای دشواری های بسیار و ملزم به رفتن حداقل سه بار  به تهران می باشد.

هزینه ثبت اختراع

هزینه ثبت اختراع در کشورهای مختلف و البته متناسب با نوع اختراع متفاوت است . توصیه میشود برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص هزینه های اختراع با مشاوران ثبت اختراع آتین مشورت نمایید .

مراحل ثبت اختراع

ثبت اختراع فرآیندی نسبتا طولانی و انجام آن مستلزم دقت و آگاهی بالایی است. افراد بسیاری بدون اطلاع از مراحل ثبت اختراع، خود نسبت به انجام فرآیند آن اقدام می نمایند و پس از گذراندن مراحل ابتدایی چه در زمان پر نمودن اظهارنامه و چه در زمان بررسی های اولیه در اداره ثبت اختراع  با مشکلاتی مواجه می شوند که بر طرف نمودن و رفع این مشکلات در گام اول نیازمند کسب دانش و بالا بردن سطح آگاهی نسبت به ثبت اختراع و تهیه مستندات مرتبط با آن می باشد.از این رو در این بخش سعی نمودیم تا مراحل ثبت اختراع را به صورت جامع برای افرادی که نیاز به کسب آگاهی در این زمینه دارند و یا علاقه مند به فراگیری مباحث مرتبط با ثبت اختراع هستند، شرح دهیم:

مرحله اول ثبت اختراع

در مرحله ی اول مخترع  باید مدارک خود را تکمیل نموده و آنرا به صورت اظهار نامه  الکترونیکی تسلیم اداره ثبت اختراع نماید. مخترع می تواند فرم اظهار نامه را از سایت اداره ثبت اختراع دریافت کند و سپس طبق آن اظهار نامه را پر نماید.

مرحله دوم ثبت اختراع

پس از تهیه مدارک  و نگارش متن اختراع از طریق سایت اداره ثبت اختراع  اظهارنامه خود را تکمیل کنید.

نکته : توجه کنید که اظهارنامه ثبت اختراع تکمیل شود ،مخترعین بسیاری بوده اند که پس از ثبت اظهارنامه متوجه شده اند که آن را درقسمت اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ارسال نموده اند و پس از آن مشکلات بسیاری مواجه شده اند.

مرحله سوم ثبت اختراع

در مرحله از مراحل ثبت اختراع پس از ثبت نهایی اظهار نامه از طرف اداره ثبت اختراعات رمز برای شما ارسال می شود تا بتوانید از روند پرونده خود مطلع شوید و در صورت بروز مشکل به اداره ثبت اختراعات مراجعه کنید.

مرحله چهرم ثبت اختراع : نقص مدارک

در مرحله چهارم ثبت اختراع و پس از ثبت اظهارنامه ثبت اختراع در صورتیکه  متون تدوین شده اختراع ( توصیف و ادعانامه ) در فرمت استاندارد و مطابق قوانین نباشد  ابلایه نقص در مدارک صادرمی شود سپس در صورتی که نواقص رفع گردیده و مورد تایید اداره قرار گیرد

آخرین مرحله ثبت اختراع

پس از طی مراحل مقتضی (۵ مرحله بالا)، و پرداخت مبلغ ۱۰۰۰۰۰ ریال برای یک سال (برای ۵ سال اول به ازای هر سال ۱۰۰۰۰۰ ریال )به شماره حساب مورد نظر ، نامه آگهی ثبت اختراع به شما تحویل می شود .

مرحله انتشار اختراع در روزنامه رسمی

با بردن این نامه به روزنامه رسمی کشور واقع در ضلع جنوبی پارک شهر خیابان بهشت و پرداخت مبلغ حدود ۱۵۰۰۰۰ریال ( به ازای هرشخص حقیقی ) آگهی پس از مدت سه الی چهار هفته  در روزنامه رسمی کشور چاپ می شود .

پس از طی مراحل ثبت اختراع برگه اختراع دریافت کنید.

پس از این مدت روزنامه را از سازمان روزنامه رسمی کشور دریافت و با ارایه به سازمان مالکیت های صنعتی  می توانید با طی مراحل لازم اداری و اخذ امضای ریاست محترم اداره مالکیت های صنعتی ؛ گواهینامه ثبت اختراع خود را دریافت کنید .

مراحل ثبت اختراع بصورت حضوری

معمولا برای موارد زیر باید به اداره ثبت اختراعات و اداره روزنامه رسمی در تهران مراجعه نمود :

 • رفع تشابه سوابق اختراع در صورت وجود تشابه

نکته: این مرحله از مراحل ثبت اختراع درسوابق اختراع  و در صورت تشابه با اختراعات دیگر به وجود می اید. که باید بصورت حضوری به اداره ثبت اختراعات صنعتی ایران مراجعه شود. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران آتین تماس بگیرید.

 • دریافت اصل نامه استعلام از اداره ثبت اختراع ( و ارجاع آن به همراه مدارک ثبت اختراع به مرجع علمی )

نکته: پس از اینکه اختراع از طرف اداره ثبت اختراع تایید شد برای تائید علمی به مرجع استعلام منتقل می شود.

 • دریافت پاسخ از مرجع علمی ثبت اختراع در این مراحل

 • ارائه اصل نامه تاییدیه علمی به اداره ثبت اختراع و دربافت نامه درج در آگهی روزنامه رسمی کشور و ارجاع آن به اداره آگهی روزنامه رسمی

 • دریافت روزنامه چاپ شده (بعد از ۳-۴ هفته از زمان ارجاع نامه آگهی) و ارائه آن به اداره ثبت اختراع و دریافت گواهینامه ثبت اختراع

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم ثبت اختراع پروسه ای زمانبر و ملزم به دقت بالایی است اما دقت در فرآیند ثبت اختراع بیشتر مورد توجه کدام مرحله است؟ تدوین متن اختراع از نظر حقوقی دارای اهمیت فراوانی می باشد و هرگونه نقص در آن ممکن است توسط اداره ثبت اختراع رد شود و یا در آینده توسط افراد از آن سواستفاده شود. از این رو پیشنهاد می شود برای نگارش متن اختراع خود از متخصصین وکارشناسان در این زمینه مشاوره بگیرید.

* می توانید اطلاعات دقیق مرتبط به اظهار نامه ثبت اختراع را در آیین نامه قانون ثبت اختراع مطالعه فرمایید.

مدارک ثبت اختراع

 مدارک مثبت هویت متقاضی برای ثبت اختراع

الف )  اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

ب )  اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

 • مدارک مثبت هویت مخترع: ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع

 • تهیه متونی با عناوین ، توصیف اختراع ، ادعا یا ادعاهای اختراع ، خلاصه ای از توصیف اختراع ، با رعایت مواردی که در زیر شرح داده شده است .

نکتهدرصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی  متقاضی ثبت اختراع (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک ثبت اختراع آن ضمیمه گردد.

 سرفصل های مدارک ثبت متن اختراع

 •  توصیف مدارک ثبت اختراع با رعایت نکات زیر امکان پذیر است:

  شرح و توصیف: مطابق ماده ۱۰آئین نامه اجرایی ” توصیف اختراع باید صریح و همراه با جزئیات کامل و مشتمل بر نکات زیر باشد:

 1. مدارک عنوان اختراع به گونه‌ای که در اظهارنامه ذکر گردیده است؛

 2. زمینه فنی مدارک اختراع مربوط؛

 3. مشکل فنی مدارک و بیان اهداف اختراع؛

 4. شرح وضعیت دانش پیشین و سابقه پیشرفت‌هایی که در رابطه با اختراع ادعایی وجود دارد، به نحوی که برای درک و بررسی جدید بودن اختراع کفایت کند؛

 5. ارائه راه‌حل برای مشکل فنی موجود، همراه با شرح دقیق و کافی و یکپارچه اختراع؛

 6. توضیح اشکال، نقشه‌ها، نمودارها در صورت وجود، به‌‌نحوی‌ که یک متخصص در آن زمینه بتواند اختراع را درک و ارتباط اجزای آن را دریابد. ارجاع به شماره‌هایی که برای بیان ویژگی‌های اختراع در نقشه‌ آمده است الزامی است؛

 7. بیان واضح و دقیق مزایای اختراع ادعایی نسبت به اختراعات پیشین، به نحوی که ویژگی جدید بودن اختراع و تاثیر فنی آن را روشن سازد؛

 8. توضیح حداقل یک روش اجرایی برای به‌کارگیری اختراع؛

 9. ذکر صریح کاربرد صنعتی اختراع در صورتی که ماهیت اختراع گویای این امر نباشد.

 مراحل ادعا یا ادعاهای اختراع؛

 • مطابق ماده ۱۱ ادعای اختراع باید عناصر اختراعی را که حمایت از آن درخواست شده درچهارچوب مشخصه فنی تعیین کند و دارای ویژگی های ذیل باشد:

  الف) معقول بودن تعداد آنها.

  ب ) فراتر از اطلاعات افشا شده نباشد.

  ج ) بیان ویژگی های فنی مثبت

 خلاصه‌ای از مراحل توصیف اختراع؛

خلاصه اختراع : مطابق مواد ۱۳و۱۴ خلاصه مشتمل بر ۷۰ تا ۲۰۰ کلمه و فقط برای بیان اطلاعات اختراع و درصورت لزوم مشتمل بر فرمول شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد.

مدارک نقشه یا نقشه‌های ثبت اختراع

مدارک نقشه فنی : طبق ماده ۱۵آئین نامه اجرایی برای ترسیم نقشه به نکات ذیل توجه فرمایید

الف) در روی کاغذ بادوام و  A4.

ب ) باوضوح و شفافیت کامل.

ج ) تمام عناصر نقشه دارای مقیاس باشند.

د ) تا حدامکان به صورت عمودی باشد.

هـ) اعداد و حروف خوانا باشد.

و ) شامل نشانه باشد.

ز ) صفحات به ترتیب باشد.

ح ) هیچ توضیحی نباید روی نقشه وجود داشته باشد.

 درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود؛

مدارک ازحق تقدم ثبت اختراع

درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشور از مزایای حق تقدم (حداکثر۱۲ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

لیست مطالب مراحل ثبت اختراع و مدارک مورد نیاز

 • اختراع و حق تقدم

 • مراحل ثبت اختراع در ایران

 • آیا برای تسلیم تقاضانامه ثبت اختراع به وکیل نیاز دارید ؟

 • از چه زمانی حمایت از اختراع آغاز می شود ؟

 • گام اول برای ثبت اختراع چیست ؟

 • ثبت اختراع و مفهوم مهلت ارفاقی

 • ثبت اختراع و گام ابتکاری

مشاوره ثبت انواع علامت تجاری

16 Apr 2017

دپارتمان تخصصی ثبت برند و علامت تجاری

دپارتمان ثبت علامت و نشان تجاری آتین یک تیم تخصصی از زبده ترین وکلا و کارشناسان حقوقی امور ثبت نام , نشان و علائم تجاری میباشد . این دپارتمان کلیه امور مرتبط با علائم تجاری از قبیل امور ثبت , نقل و انتقال و دعوای نقض را در ایران و اکثر کشورهای دنیا برعهده گرفته و انجام میدهد . کافیست با ما تماس بگیرید.

ثبت علامت تجاری

در کلیه امور مرتبط با ثبت , ابطال , انتقال و دعاوی نقض برند و علائم تجاری ما مشاورتان هستیم.

تماس با دپارتمان مشاوره علائم تجاری

ثبت علامت تجاری , ثبت نام تجاری , ثبت نشان تجاری

موسسه آتین یک مرکز تخصصی مشاوره حقوقی و اداری بوده و از سال 88 دپارتمان تخصصی ثبت علامت تجاری برند و نشان تجاری در مجموعه آتین راه اندازی شده و با اتکا به داشتن وکلای کارآمد و مجرب تا کنون موفقیت های زیادی را در سطح ملی و بین المللی بدست آورده است . با یک تماس متوجه تفاوت های کاری ما خواهید شد.

مفهوم کلی نام و علامت تجاری

نام تجاری و علامت تجاری عبارت از اصطلاح، نشانه، نماد، طرح یا ترکیبی از اینها می باشد. نام و علامت تجاری به منظور شناساندن محصولات یا خدمات شرکت ها از یکدیگر کاربرد دارد.نام تجاری در عین حال که یک واژه خاص می باشد و چیزی بیش از یک کلمه نیست اما وجه تمایز با دیگر شرکتهای رقیب می باشد.

اولین گام ثبت برند و نشان تجاری

افراد بسیاری بدون اطلاع از مراحل ثبت برند, علامت و نشان تجاری، خود نسبت به انجام فرآیند آن اقدام می نمایند و پس از گذراندن مراحل ابتدایی چه در زمان پر نمودن اظهارنامه و چه در زمان بررسی اولیه در اداره ثبت علامت با مشکلاتی مواجه می شوند که بر طرف نمودن و رفع این مشکلات در گام اول نیازمند کسب دانش نسبت به روند ثبت می باشد.

علامت تجاری و خدماتی

علامت تجاری و خدماتی باید دارای ویژگی هایی باشد. یکی از این ویژگی ها این است که علامت باید تمیز دهنده کالا و خدمات یک شرکت از کالا و خدمات شرکت دیگر باشد زیرا اگر علامت دارای این ویژگی نباشد نمی تواند مشتری را در انتخاب کالای دلخواه کمک کند. به عبارت دیگر، علامت باید قابلیت تشخیص کالاها و خدمات را داشته باشد.

ثبت علامت تجاری

قبل از اقدام به ثبت علامت تجاری لازم است که با ماهیت یک نشان و علامت تجاری آشنا شویم . علامت تجاری یک نشانه است که کالا و خدمات یک موسسه و تولید کننده را از کالا و خدمات هم صنفان و رقبا متمایز و جدا می سازد .با توجه به تعریف فوق، علامت تجارتی علامتی است کالای تولیدی یک موسسه یا تولیدکننده را از کالاهای مشابه متمایز می سازند و علامت خدماتی نیز علامتی است که خدمات یک موسسه را از خدمات هم صنفان و رقبا تمیز می دهد.به توجه به تعاریف فوق روشن است که ثبت علائم خدماتی دارای همان کارکرد های ثبت علائم تجاری هستند، تنها تفاوت بین آنها این است که به جای محصولات (کالاها) ، علائم خدماتی نسبت به خدمات اعمال میشوند.

 
قبلیبعدی

انتخاب نام برند و علائم تجاری

نام برند باید بیانگر کیفیت و امتیازات محصول باشد.

تلفظ برند باید آسان باشد. حد المکان کوتاه باشد.

یک علامت تجاری باید متمایز و مشخص باشد.

ترجمه نام برند یا علامت تجاری به زبان انگلیسی آسان باشد.

باید بتوان علامت تجاری را ثبت کرد و تحت حمایت قانونی قرار داد.

ارزشگذاری برند و علائم تجاری

فاکتورهای مهم سنجش اعتبار برند یا علامت تجاری

وفاداری مصرف کنندگان ایرانی به علامت تجاری و برند
پنداشت مشتری نسبت به کیفیت محصولات آن برند
توجه و حمایت علامت تجاری از جانب مصرف کننده

 

پرسش های خود را از ما بپرسید

بازدید کننده گرامی اگر در زمینه امور ثبت , ابطال , انتقال و دعاوی نقض برند و علائم تجاری نیاز به اطلاعات بیشتری دارید میتوانید از لیست زیر مقالات مورد نظرتان را پیدا کرده و مشاهده کنید . و همچنین میتوانید از طریق تماس با دپارتمان تخصصی آتین پاسخ پرسش های خود را دریافت کنید .

 

مراحل ثبت مجدد علامت تجاری

مدت اعتبار علامت تجاری ثبت شده  و مراحل تجدید ثبت برند علامت…

انتخاب , طراحی ,ثبت و مدیریت علامت تجاری

ثبت و مدیریت علائم تجاری خلق یک علامت تجاری از انتخاب تا ثبت و مدیر…

علامت تجاری چیست؟

کارکردها , قوانین و مزایای ثبت علامت تجاری علامت تجاری ، مالک آن …

آیین نامه اجرایی ماده ۱۴۷قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

دانلود...ماده ۴۷ لیست مطالب قوانین حمایت از نشانه های جغرافیا…

ثبت طرح صنعتی به همراه مشاوره و آموزش مراحل ثبت

16 Apr 2017

ابطال و انتقال و ثبت طرح صنعتی

آیا با طرح صنعتی و حقوق مالکیت فکری و صنعتی آشنایی دارید ؟ آیا میدانید که با ثبت یک طرح صنعتی چه مزایایی را کسب میکنید یا شرایط و راحل ثبت , ابطال , نقل و انتقال طرح صنعتی را میدانید ؟ پاسخ همه سئوالات خود را از ما بگیرید .

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به همراه مشاوره و آموزش مراحل ثبت

ثبت طرح صنعتی

تیم مشاوران مرکز تخصصی مالکیت فکری آتین آماده ارائه مشاوره و خدمات ثبت طرح صنعتی و ایده های شما هستند . در بسیاری از کشورها از جمله ایران طبق ماده 52 قانون ،طرح صنعتی باید ثبت شود تا تحت حمایت قوانین مربوط به طرح صنعتی قرار گیرد.مشاوران ما در دپارتمان تخصصی طرح صنعتی شما را در کلیه امور مرتبط با ثبت , ابطال و نقل و انتقال طرح صنعتی یاری میرسانند . برای اطلاعات بیشتر با دفتر موسسه تماس بگیرید .

مشاوره ثبت و نقل و انتقال طرح صنعتی

مشاوران ثبت طرح های صنعتی آتین راهنما و مشاور شما برای ثبت طرح ها و ایده های صنعتی – مشاوره و آشنایی با قوانین , مدارک لازم , مراحل , هزینه ها ثبت طرح صنعتی هرگاه یک طرح صنعتی به موجب قانون به ثبت برسد مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط شخص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع شوند.

کپی رایت طرح صنعتی

طراح طرح صنعتی درخصوص ترسیمات طرح اصلی بطور خودکار از حق کپی رایت برخوردار بوده و این موضوع نیز باید در قرارداد ذکر میشود. در ایران برای یک طرح دو نوع حق وجود دارد. یکی حق مادی و دیگری حق معنوی اولی قابل نقل و انتقال یا خرید و فروش می باشد اما دومی قابل نقل و انتقال یا خرید و فروش نمی باشد و طراح یک طرح الی ابد شخص خاص است اما مالک می تواند بوسیله نقل و انتقال عوض شود.

معاهده های بین المللی ثبت طرح صنعتی

معاهده های ثبت طرح های صنعتی در بعد بین الملل عبارتند از : کنوانسیون پاریس (مصوب ۲۴/۹/۱۳۳۸) ۲- الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به اصلاحات کنوانسیون پاریس (۱۷/۸/۱۳۷۷) والـــحاق به کنوانسیـــون مؤسس سازمان جهانــــی مالکیت معنوی” WIPO” (مصوب ۴/۷/۸۰ ۱۳) ۴- الحــاق به موافقتنامه و پروتکل مادرید راجع به ثبت بین المللی علائــم تجارتی (مصوب ۲۵/۱۱/۱۳۸۲)

مجازات نقض طرح صنعتی

طبق ماده ۶۱ قانون فوق الذکر که هر شخصی که با علم و عمد مرتکب عملی شود که مفاده ماده ۲۸ ” بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد توسط اشخاص مشروط به موافقت مالک آن است که عبارت است از ساخت، فروش و وارد کردن اقدام حاوی آن طرح صنعتی می باشد، مالک می تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاً موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد یا باعث فریب عموم شود عمل غیرقانونی تلقی شود.

طراح و مبتکر طرح صنعتی

بهره برداری مادی از یک طرح صنعتی متعلق به خالق یا مبتکر طرح صنعتی است که به معنی ساخت ، فروش وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی می باشد.هرگونه ترکیبی از خط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط رنگ ها و یا بدون آن ، یک طرح صنعتی تلقی خواهد شد، به شرطی که چنین ترکیب یا شکلی به یک فرآورده صنعتی یا صنایع دستی شکل ظاهری خاصی بدهد.

حقوق مالک طرح صنعتی

 پدید آورنده یک طرح صنعتی، یعنی طراح، معمولاً اولین مالک طرح است مگر اینکه موارد و شرائط خاص وجود داشته باشند. برای مثال، اگر شخصی که در استخدام کارفرما است طرحی را طبق شرائط مندرج در قرارداد استخدام پدید آورده باشد، یعنی طی ساعات کاری در داخل شرکت و بعنوان بخشی از وظایف خود در شرکت اینکار را انجام داده باشد، طرح ( حقوق مربوط) به کارفرما تعلق خواهد داشت یا از طریق انتقالنامه رسمی کتبی باید منتقل شود.

تفاوت طراح و مالک طرح صنعتی

گر طرح توسط یک طراح خارج از شرکت طبق قرار داد تهیه شده باشد. حقوق مربوط به آن عموماً به شرکتی تعلق خواهد داشت که طرح را سفارش داده است، در اینگونه موارد، چنین تلقی می شود که طرح برای استفاده شخصی تولید شده است که طرح را سفارش داده است و در نتیجه شخص مزبور مالک آن است. با مشخص کردن دقیق مسائل مربوط به مالکیت در قرارداد اصلی که با طراح منعقد می شود می توان از سوء تفاهم های آتی جلوگیری کرد.

 
قبلیبعدی

مزایای ثبت طرح های صنعتی

طرح صنعتی علمی برای بهبود زیبا شناسی، طراحی ارگونومیک، عملکرد و یا قالبلیت استفاده از یک محصول می باشد،ممکن است طرح صنعتی برای بهبود عرضه ی محصول به بازار و تولید آن مورد استفاده قرار گیرد.

چگونگی ثبت طرح صنعتی در دیگر کشورها

به منظور تفویض اجازه ثبت , انتقال و بهره برداری از طرح در کشورهای خارجی باید قبلا طرح خود را در کشورهای مورد نظر ثبت یا حداقل تقاضانامه ثبت آنرا تسلیم کرده باشید.

شرایط لازم جهت ثبت طرح صنعتی

یک طرح صنعتی جهت ثبت در کشور مقصد باید شروطی را دارا باشد . این شروط متناسب با کشور محل ثبت طرح صنعتی تفاوت دارد در اکثر کشور ها شرایط و قوانین ثابتی وجود دارد .

مبتکر طرح صنعتی

بهره برداری مادی از یک طرح صنعتی متعلق به خالق یا مبتکر و به نوعی ثبت کننده طرح صنعتی است که به معنی ساخت ، فروش وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی می باشد.

ثبت طرح صنعتی در ایران

مکانیزه نمودن مراحل ثبتی با بهره گیری از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مناسب انجام و در حال حاضر نیز با پیگیری های بعمل آمده بخشی از مراحل ثبت به صورت الکترونیکی میباشد.

 

اطلاعات بیشتری لازم دارید ؟

آیا شما در مورد قوانین , شرایط و مراحل ثبت , انتقال و دعاوی نقض طرح صنعتی به اطلاعات بیشتری نیاز دارید ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از لیست زیر مقالات مورد نظرتان را انتخاب کرده و مطالعه کنید یا بصورت تلفنی و حضوری با دفتر موسسه آتین در تماس باشید.

 

حقوق مالکیت صنعتی

حقوق مالکیت صنعتی در خاکریز اول صنعت ، تجارت و تحقیقات قرار دارد. …

قوانین بین المللی ثبت طرح صنعتی

ثبت بین المللی طرح صنعتی برای اینکه بتوانید محصولاتتان را به سای…

طرح های تحت حمایت قانون طرح های صنعتی

طرح های تحت حمایت قانون طرح های صنعتی1-طرحهایی که جدید یا اصیل نباشند2- طرحهایی که …

طرح های صنعتی و فواید آن

طرح یا مدل صنعتی ،همان طور که قبلا اشاره شد ،شکل و فرم هایی ه…

 سئو